Anne babalar çoğu zaman çocuklarını araştırmaya ve ilgilerine yansıtmaya yöneltmek isterler. Bunun için kolayca kullanabileneceğiz bir yöntem olarak bu tekniği size anlatmak isterim

Çocuklar için başlangıçta duygu ve düşüncelerini sözel olarak ifade etmek zordur. Temsili objeler, oyuncaklar ve çağrışımlar aracılığıyla iletişim kurarlar. Kullanılan bu araçlar sayesinde çocuklar seçim yaparak duygularını dışa vururlar.

Bu teknik ıvız zıvır kutusunun tanıtılmasıyla başlar. Bütün oyuncakları veya sizin ekleyeceğiniz objeler ortaya dökülerek böyle bir kutu için seçim yapması istenir. İsterseniz bu aşamada siz rol model olabilrisiniz. Örneğin şu an bu bebeği seçiyorum çünkü birini özlediğimde bu bebeğin bu kutuda olması bana iyi geliyor diyerek başlayabilrsiniz. Sonrasında çocuğun seçtiği nesneleri neden seçtiğini ve nasıl düzenlediklerini anlatmasını isteyin.

Eğer farklı bir nesne seçmişse bunu neden seçtiğini sorun. Tanımları ve kişisel çağrışımları kişisel tercihlerle mi, sırayla mı, zamanla mı bağlantılı olduğunu anlamaya çalışın. Bu sırada çocuğunuzla oynayacağınız oyunlar yada ekleyeceğiniz bir öykü çocukların duygu ve düşünceleri ile ilgili metaforik bağlantıları anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu nesneler çocuğunuzun belli bir şeyi anlattığında yani ihtiyacı kalmadığında kutudan çıkarılabilir. Yeni nesneler eklenebilir.

Bu tekniği ailecek oynayabilir herkesin kutuya bazı nesneler ekleyerek duygu ve düşünceleri somutlaştırabilirsiniz.