CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Kaplan yazılı açıklamasında “ne yazık ki bugün ceplerinden öğrencilere yemek almak zorunda kalan, yetersiz maaşları yüzünden yoksulluk sınırında yaşayan, toplum mühendisi Öğretmenlerimiz sabırla sınanıyor, AKP sayesinde kutlanacak bir gün kalmadı” dedi.

49 Kilometrelik Raybüs’te Hedef Günlük 5 Bin Yolcu 49 Kilometrelik Raybüs’te Hedef Günlük 5 Bin Yolcu

BAKAN YARDIMCISINA SERT SÖZLER!

Kaplan, “2 gün önce Karkamış’a düzenlenen roket saldırısında Ayşenur Alkan öğretmenimiz şehit oldu.  Şehit öğretmenimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Kendini çocukları kurtarmak adına feda eden şehit Ayşenur Alkan öğretmenimiz, ücretli öğretmendi. Yani güvencesiz, özlük hakları yetersiz bir öğretmenimizdi. AKP’nin Milli Eğitim Bakan Yardımcısı da şehit öğretmenimizin cenazesinde akıl almaz açıklamalarda bulunarak ‘Ayşenur öğretmenimiz eğer ömrü boyunca öğretmenlik yapsa ve ölseydi sadece sınıfındaki öğrencileri onu bilecekti. Ama şimdi Ayşenur öğretmenimiz öyle bir öğretmenlik makamına yükseldi ki bütün millet onu biliyor’ diyor. Söyleyecek söz bulamıyoruz artık. Nasıl bir zihniyet bu, nasıl bir kafa yaşıyorlar. Şehit cenazesinde, babasının omzuna elini koyan AKP Bürokratı özür dilemek yerine, ölümü meşrulaştıracak densiz, mesnetsiz cümleler kuruyor! Allah akıl fikir versin. Zaten AKP sayesinde asgari ücretin altında çalışan, özlük hakları olmayan ücretli öğretmenler yaşamıyor, sürünüyor” dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZİN SABIRLA SINANDIĞI GÜNLERDEN GEÇİYORUZ!

Milletvekili Kaplan açıklamasında “Özellikle pandemiden bu yana artarak devam eden ekonomik krizden öğretmenlerimiz çok oldukça etkilendi. Bu kadar ulvi ve önemli bir meslekleri olmasını ancak bir o kadar da kıymetsiz olmaları üzücü. AKP’nin mesleklere bakış açısının ne kadar değersiz olarak gördüğünü öğretmenlerimize yeteri kadar verilmeyen değerden de anlıyoruz. Bu ülkede Sayıları 600 bini aşan işsiz, atama bekleyen ancak atanamadığı için bağda bahçede, sokakta, takside, tezgâhta, mesleğinden alakasız yerlerde çalışmak zorunda kalan asgari ücretin daha altında yaşamaya çalışıyor. Sayısı azımsanamayacak kadar fazla intihar eden öğretmenler var. Basiretsiz bir eğitim sisteminde öğretmenler arasında ayrımcılık var. Ücretli öğretmenlik, kadrolu öğretmenler aynı şekilde çalışmasına rağmen ayrı maaşlar alıyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu yeteri kadar öğretmenlerin sorunlarına çözüm bulan, haklarını iyileştiren bir madde içermemektedir. Yeniden düzeltmesi elzemdir. Ders saatine göre maaş alan, birçok özlük haktan yoksun bırakılan, güvencesiz çalışan ücretli öğretmenlerin hakları düzenlenmeli ve maaş farkı ivedilikle kapanmalıdır.
Cumhuriyet Halk Partimiz iktidarında, AKP’nin görmezden geldiği, haklarını iyileştirmek yerine daha da kötüleştirdiği öğretmenlerimizin yanında olacağız. Öğretmenler Meslek Kanunu çıkararak, öğretmenlerimizin haklarını iyileştireceğiz. Sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son vererek, tüm öğretmenlerimizin kadroya alınmasını sağlayacağız. Öğretmenlerimizin hakkı olan 3600 ek göstergeyi çıkartacağız. Atanamayan öğretmenlerimiz atayacak, hak ettikleri maaş ve yaşam koşullarını, özlük haklarını iyileştireceğiz.
Gelecek nesilleri bilim ışığında yetiştiren; bu onurlu mesleği icra eden ve icra edebilmek için mücadele veren bütün değerli eğitim emekçilerinin hak ettikleri değeri görmelerini sağlayacağız.
24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyor; her türlü zorluğa rağmen büyük fedakarlıkla dünyanın en kutsal mesleğini yapan, bilimsel, parasız ve laik eğitimden yana olan tüm eğitim emekçilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.”