TikTok ve çeşitli sosyal medya platformlarında çektiği abartılı yağ dökme videoları ile tanınan Üçler Döner'in sahibi şahıs, canlı yayında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ağır hakaretlerde bulunmuştu. Üçler Döner'in sahibi Mustafa Atmaca önce tutuklandı, ardından verem hastası olduğu gerekçesiyle tahliyesine karar verildi.

Atmaca'nın 3 gün önce döner takıp, müşterilere yedirdiği de ortaya çıktı.

Erzurum'da Üçler Döner adıyla faaliyet gösteren ve sosyal medya paylaşımlarıyla daha geniş bir kitleye hitap eden "Hacı Dönerci" lakaplı şahıs, Atatürk'e hakaret etti.

TikTok'ta açtığı canlı yayında Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kıyaslarken, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını hedef aldı.

"LAİKLİĞİ GETİREN KÖPEKLER"

Osmanlı'nın toprak kaybetmediğini ileri süren "Erzurumlu Hacı Dönerci" lakabını da kullanan şahıs, canlı yayında söylediği sözlerle tepki çekti.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ima ederek "Osmanlı toprak kaybetmedi, laikliği getiren o köpekler topraklar kaybetti" ifadelerini kullandı.

654e9ded3fcfc

Bu sırada birçok kullanıcının, Atatürk'ü hedef alan şahsa tepki mesajları gönderdiği görüldü.

SERBEST BIRAKILDI

Atatürk'e ettiği hakaretler sebebiyle tutuklu yargılanmasına karar verilen Hacı Mustafa Atmaca, iki gün cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Atmaca'nın verem hastalığı gerekçesiyle serbest bırakıldığı öğrenilirken şahsın tutuksuz olarak yargılanacağı bildirildi.

SUÇ DUYURUSU

CHP Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş tarafından yapılan suç duyurusunda "Şüphelinin taşıdığı hastalık olan verem diğer adıyla tüberküloz hastalığı; bulaşıcı bir hastalık olup, kişinin öksürmesi, hapşırması ve konuşması ile havaya karışan basillerle bulaşmaktadır. Hal böyleyken, şüphelinin yukarıda bahsedilen paylaşımlarından da görüldüğü üzere maske ve benzeri hiçbir tedbir almaksızın lokantayı işletmesi ve ürünlerle bizzat temas ederek, imal etmesi kişilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır." denildi. 

Suç duyurusunun devamındaysa şu ifadelere yer verildi: "TCK (Türk Ceza Kanunu) 185  "İçilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası verilir." hükmünü havidir. Yine TCK 195 "Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmünü havidir. Şüpheli, müşterilerinin sağlığını hiçe sayarak tehlikeye atmış olup, işbu suçu işlemiştir. Cezalandırılması gerekmektedir."

Rus Anne ve Kız Cinayeti: Katil Zanlısının Kaçışı ve Suç Aleti Detayları ortaya çıktı! Rus Anne ve Kız Cinayeti: Katil Zanlısının Kaçışı ve Suç Aleti Detayları ortaya çıktı!

SERBEST BIRAKILMASINA İTİRAZ

CHP'li Eş aynı zamanda Atmaca'nın serbest bırakılmasına da itiraz etti. Eş'in itiraz dilekçesinde "Şüphelinin tahliye kararı hukuka ve usule aykırıdır. Şöyle ki; Şüpheli Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına “laik köpekler” söylemi ile hakaret etmiştir. İşbu hakareti 600 bini aşkın takipçisi olduğu Tiktok ucleriskender adlı hesabında yapmış olup, aleni bir şekilde icra edilmiştir. Dolayısıyla kanuni üst sınırdan ceza alması gerekmektedir" denildi. 

Eş dilekçesinin devamında ise "Hal böyleyken şüphelinin tahliye nedeni olan verem hastalığını taşıdığı gerekçesi kanuni ve hukuki değildir. Nitekim tutuklama şartları arasında kişilerin taşıdığı hastalıklar diye bir hal bulunmamaktadır. Ceza hukukumuzda adli kontrollerde orantılılık ilkesi bulunmakta olup, şüphelinin suçu, suçu icra ediş biçimi, aleniyet ve ulaşılabilirliği dikkate alınacağında imza ve yurtdışı çıkış yasağı tedbirleri faydasız ve hafif kalacaktır. Bu nedenle tutuklanması gerekmektedir." ifadelerine yer verdi.