Eskişehir’de çalıştığı özel bir bankadan zimmetine 9 milyon TL civarında para aktardığı gerekçesiyle tutuklanan şube müdürünün, aktarılan paraları 3 yılı aşkın süredir genellikle yaşlı vatandaşlar tarafından kullanılan, hareketliliğin az olduğu “Uyuyan hesaplardan” aldığı anlaşıldı. Şüphelinin evindeki paralara el konulurken, banka hesabına aktarılan paralar ise mahkeme kararıyla bloke edildi.

Antalya’da uçağa yıldırım isabet etti, o anlar kameraya yansıdı Antalya’da uçağa yıldırım isabet etti, o anlar kameraya yansıdı

Eskişehir’de zimmetine 9 milyon TL civarında para geçirdiği gerekçesiyle tutuklanan özel bir bankanın şube müdürü Ayşe Pelin Ü. ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

Ayşe Pelin Ü, banka hesaplarından kendi zimmetine yaklaşık 9 milyon TL para aktardığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve çıkarıldığı sulh ceza hâkimliğince ‘zimmet’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Olaya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Bir vatandaşın banka hesabında bilgisinin dışında hareketlilik olduğunu bankaya bildirmesi üzerine durum ortaya çıktı. Konuyu araştıran banka yönetimi durumu fark ederek ihbarda bulundu. Hakkında yakalama kararı bulunan Ayşe Pelin Ü’nün Eskişehir’den Afyonkarahisar’a otomobiliyle seyir halindeyken kaza yaptığı ve yaralı olarak Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı, tedavisinin ardından polis ekiplerince gözaltına alındığı öğrenildi.

PARALARI "UYUYAN HESAPLARDAN" AKTARMIŞ

Ayşe Pelin Ü’nün genellikle yaşlı vatandaşlar tarafından kullanılan, hareketliliğin az olduğu, “uyuyan hesap” olarak tabir edilen hesaplardan 3 yılı aşkın süredir zimmetine para geçirdiği anlaşıldı.

Aktarılan paraların önce 4-5 farklı hesaba bölüştürüldüğü sonrasında şüphelinin hesabında toplandığı öğrenildi. Yapılan incelemelerde paranın bir kısmının şüphelinin evinde olduğu, geriye kalan miktarın ise banka hesabında olduğu tespit edildi. Evdeki paralara el konulurken, banka hesabındaki para mahkeme kararıyla bloke edildi.

İlk incelemelerde zimmete geçirilen miktarın yaklaşık 9 milyon TL olduğu belirlenirken, araştırmalar neticesinde miktarın artabileceği belirtildi. Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma sürüyor.

(İHA)