Cybernews araştırma ekibinin bildirdiğine göre devasa bir veri sızıntısı, internet alemini sarstı. Yaklaşık 10 milyar şifre, bir hacker forumunda yayınlanan dosya aracılığıyla açığa çıktığı iddia edildi. Bu sayı, şimdiye kadarki en büyük şifre sızıntılarından biri olarak kayıtlara geçti.

ŞEHİTKAMİL’DE 10 TON KURUYEMİŞ İMHA EDİLDİ ŞEHİTKAMİL’DE 10 TON KURUYEMİŞ İMHA EDİLDİ

Ocak ayında rekor kıran veri sızıntısının ardından, internet dünyası bir şok daha yaşadı. Siber güvenlik araştırmacıları, 4 Temmuz'da bir hacker forumunda yaklaşık 10 milyar şifrenin (tam olarak 9.948.575.739) sızdırıldığını duyurdu. Bu sayı, tarihe kadar kaydedilen en büyük şifre sızıntılarından biri olarak dikkat çekiyor.

Büyük iddia internet dünyasını sarstı! Verilerimiz mi çalındı? - Resim : 1

"ROCKYOU2024.TXT"

Sızdırılan şifrelerin kaynağı tam olarak bilinmemekle birlikte, "ObamaCare" kullanıcı adı ile "rockyou2024.txt" isimli bir dosya altında paylaşıldığı görülüyor. Bu dosyanın ismi, 2021 yılında sızdırılan 8,4 milyar şifre içeren "RockYou2021" sızıntısına bir gönderme olarak yorumlanıyor. Siber güvenlik uzmanları, RockYou2024'ün önceki sızıntıdaki şifreleri de içererek toplamda 1,5 milyardan fazla yeni şifre eklediğini tahmin ediyor.

Büyük iddia internet dünyasını sarstı! Verilerimiz mi çalındı? - Resim : 2

Bu durum, tüm internet kullanıcıları için büyük bir tehlike arz ediyor. Sızdırılan şifrelerin farklı platformlarda kullanılmış olması, milyonlarca hesabın kimlik avı, hesap ele geçirme ve mali dolandırıcılık gibi risklere açık olduğu anlamına geliyor.

Editör: Ahmet Oğuz Çapan