MHP lideri sözlerinin devamında İran- İsrail gerilimi ile ilgili yeni bir dünya savaşının cinayet olduğunu söyledi.

Bahçeli, sözlerini "HDP kapatılmalı sıra DEM’e gelmeli" ifadeleriyle noktaladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuştu.

Geride kalan yerel seçimlere dair değerlendirmelerde de bulunan Bahçeli, MHP'nin oy oranına ilişkin yazıp çizenler hakkında konuştu.

Partisinin oy oranını eleştirenlere cevap veren Bahçeli, şu ifadeleri kullandı;

"Partimizin oy oranını düştüğünü, eridiğimizi utanmadan yazanlar oldu"

31 Mart'a tesir eden olgulardan biri ekonomik sıkıntılardır. Parti olarak milletimizin mesajını aldık ve çalışmaları başlattık. Milletimize hizmet yolculuğunu sürdüreceğiz. Müfteriler partimizin oy oranını düştüğünü, seçmen kaybettiğimizi, eridiğimizi, dibe çöktüğümüzü utanmadan yazanlar, atıp tutanlar oldu. Hepsini takip ve not ettik. Bu bay ve bayanların MHP'yi tanımadıklarını, tanısalar dahi karalamak için her yola saptıklarını gayet iyi biliyoruz.

"MHP oy oranı yüzde 16.62'dir"

MHP, 30 büyükşehrin 28'inde Cumhur İttifakı'nın adayını desteklemiştir. Sadece Manisa ve Mersin'de kendi adaylarımızla seçime girdik. 51 ilin 22'sinde MHP ile AK Parti seçime ayrı ayrı, 29 il merkezinde de iş birliği halinde katılmıştır.

Yerel seçimlerde parti oylarının doğru ve sağlıklı anlaşılması için il genel meclisi seçim sonuçlarına bakmak kaçınılmaz bir mecburiyettir. 51 il kapsamını alan il genel meclis seçimlerinde MHP oy oranı yüzde 16,62'dir. Televizyon bülbülü olan profesöre sesleniyorum; hani nerede azalan seçmen desteğimiz.

31 Mart'ı işlerine geldiği gibi okuyanlar zillettedir, kalpleri de kaskatı kesilmiştir. MHP seçimlerden başarı ile çıkmıştır. Kimse bu başarıyı karalamaya teşebbüs etmemelidir. Türk milleti geleceğini Cumhur İttifakı'nda görmüştür. Türk tarihi sandıkta yazılmamıştır.


 

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, burada birçok meseleye değindi. MHP lideri yeni anayasa çağrısı ve yerel seçim değerlenmesi yaparken DEM parti ile ilgili de HDP kapandıktan sonra sırasının ona gelmesi gerektiğini söyledi. 

Devlet Bahçeli'den muhalefete yerel seçim mesajı: İktidar olduk diyenler hayal aleminde - Resim : 1

CHP Lideri Özgür Özel: Gaziantep için kahroluyorum CHP Lideri Özgür Özel: Gaziantep için kahroluyorum

"MHP'NİN GAYESİ SEÇMENİN MUTLULUĞU"

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları:

Siyaset nesillerin hayatını müspet yönde değiştirecek kılavuz olmalıdır. Hiç kuşkusuz egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bizim demokrasiye bağlılığımız sözde değil özdedir. Milliyetçi Hareket Partisi siyasetçinin değil seçmenin mutluluğunu gaye edinmiştir.

Hiç kuşkusuz egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir. Millet ne diyorsa saygımız ve sadakatimiz tamdır ve tartışmasızdır. MHP, Türkiye ve Türk milletine varlığını adamış, siyasetçinin değil seçmenin mutluluğu her zaman gaye eylemiştir.

Biz görevimizin farkındayız. Yapacaklarımızın şuurundayız. Vizyonu yetmeyenlerin umutsuzluk çarkına kapılması bundan sonra da muhtemeldir. Türkiye'mizi hak ettiği gelişmişlik statüsüne mutlaka çıkarmalıyız. Bizim milliyetçiliğimiz çağın birikimi olan gelişmeleri birlikte yaşatmayı, beraberce değerlendirmeyi esas almaktadır.

Türkiyemizi hak ettiği gelişmişlik statüsüne mutlaka çıkarmalıyız. Bunları yaparken, siyaset önceliğimiz sınıflara hiçbir ayrıcalık tanımadan, milletimizin tamamını kucaklayan bir anlayışla hareket etmektir. Türk siyaset yapısını, milli ve manevi değerlere müzahir olacak şekilde yeni anayasayla taçlandırmalıyız. İnsanımızın mutlu olacağı dönemin kapılarını açmalıyız.

Devlet Bahçeli'den muhalefete yerel seçim mesajı: İktidar olduk diyenler hayal aleminde - Resim : 2

Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşma mücadelemiz kamçılanmıştır. 14. Olağan Büyük Kururultayımız'da parti tüzüğümüz cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun olarak değiştirilmiştir.

YENİ ANAYASA ÇAĞRISI

Ters akıntılara göğüs germeliyiz. Türk siyaset yapısını taleplere göre yeniden ele almalı, yeni anayasa ile taçlandırmalıyız. Türk devrinde insanımızın mutlu olacağı dönemin kapılarını el birliği ile açmalıyız. Sosyal ve ekonomik ihtiyaçlara cevaplar hazırlayarak kalıcı reformları hayata geçirmeliyiz. Fiyat ve finansal istikrarı artırarak, adil ve insani paylaşımı canlandırarak Türkiye ekonomisini zincirlerinden kurtarmalıyız.

Bunu yapacak irade MHP ve Cumhur ittifakında mevcuttur. Kısır çekişmeleri bir kenara bırakmalıyız. Türkiye hepimizindir, hepimizin ortak vatanı. Farklı başkentlerin sunduğu kurtuluş reçetelere Türkiye'yi bir adım öteye götüremez.

Özellikle her birimizin hissesine düşen vazife, ortamı bulandıran çarpık zihniyetlerin kara propagandalarına aldırmadan, arkamıza bakmadan hızlı adımlarla yürümektir.

Hiç şüphe yok ki geleceğin süper gücü Türkiye'dir. 2053'te bu ideal gerçekleşecektir.

Devlet Bahçeli'den muhalefete yerel seçim mesajı: İktidar olduk diyenler hayal aleminde - Resim : 3

İKTİDAR OLDUK DİYENLER HAYAL ALEMİNDE

MHP'nin 31 Mart seçimleriyle ilgili değerlendirmeleri şudur:

1 - 14 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından 10 sonra milletimiz sandık başına gitmiştir. Seçimsiz geçilecek 4 yılın önü açılmıştır. Seçim sonuçlarnın hayırlı olması temennimizidir. Yerel seçimlerde özne adaylar olduğu halde, genel seçimlerde adaylardır.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra el değiştiren bir iktidar yapısı yoktur. 31 Mart seçimlerinden sonra rota değiştiren bir Türkiye yoktur. Yerel iktidar olduk diyenler hayal alemindendir. Türkiye'de iktidar tekdir o da cumhurbaşkanlığı kabinesidir. Şımarıklığın alemi yoktur. Bugün şımaranların yarın milletten şamarı yemeleri muktedirdir.

2 - 31 Mart'ta seçimlere katılım oranı düşüktür. 31 Mart'ta 13 milyon vatandaşımızın sandığa gitmediği ortadadır.

Partimizin oy oranının düştüğünü, eridiğimizi utanmadan sıkılmadan yazanlar, söyleyenler ulu orta atıp tutanlar oldu.

Kendi partilerinde disiplin hakimiyeti kuramayanların ulaştıkları sonuçlara güvenip zafer nutukları atmaları mizahi yanılgıdır. Bugün şımaranların yarın milletten şamarı yemeleri mukadderdir. Seçimlerde katılım oranı düşmüş, milli irade tam olarak sandığa yansımamıştır. Tavanı çatlamış partinin ayağı yere basmayacak, ayakta kalması mucizelere bağlıdır. Kendilerini dev aynasında görenlerin yeni bir dünya görüşü yoktur. Gelip geçici seçim başarısının nasıl ağır bir yüke dönüşeceğini milletimiz şahit olacaktır.

3 - 31 Mart'a tesir eden olgulardan biri ekonomik sıkıntılardır. Parti olarak milletimizin mesajını aldık ve çalışmaları başlattık. Milletimize hizmet yolculuğunu sürdüreceğiz. Müfteriler partimizin oy oranını düştüğünü, eridiğimizi utanmadan yazanlar, atıp tutanlar oldu. Hepsini not ettik. Bu bay ve bayanların MHP'yi tanımadıklarını gayet iyi biliyoruz.

İl genel meclis seçimlerinde MHP oy oranı yüzde 16.62'dir. Hani nerede azalan seçmen desteğimiz. 31 Mart'ı işlerine geldiği gibi okuyanlar zillettedir, kalpleri de kaskatı kesilmiştir. MHP seçimlerden başarı ile çıkmıştır. Kimse bu başarıyı karalamaya teşebbüs etmemelidir. Türk milleti geleceğini Cumhur İttifakı'nda görmüştür. Türk tarihi sandıkta yazılmamıştır.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

Kiev ile Moskova İstanbul'da el sıkışmalı. Zalimlerin tezgahını boşa çıkarmalıdır. Barış herkesin yararınadır.

Yeni bir dünya savaşı cinayettir. İsrail ile İran geriliminin son bulması dileğimizdir. Gazze katliamını perdelemek için tiyatro sahnelendi.

HDP'nin kapatma davası sonuçlanmalı arkasında DEM'e gelmeli. Başka isimlerle açılmaları anayasal çerçeveleri engellenmelidir.