Aydın Valiliğine atanan ve henüz üç dört günlük Vali iken Nazilli SSK Hastanesi ile ilgili bir şikayet kulağına çalınır. Hiç vakit kaybetmeden hastaneye gider Tebdil-i kıyafet gelir. Acil bölümünden girer. Oradaki görevli bir hemşireye der ki

Resim

"Başhekimin odası nerede?" Hemşire şöyle bir bakar Yazıcıoğlu'na Tanıyamaz tabi Küçümseyici bir ses tonuyla " Üst kata çık, koridorun sonundan sağa dön sondaki oda" der. Yazıcıoğlu üst kata çıkar. Başhekimin odasını bulur. Kapısı açıktır ama başhekim odasında yoktur.

Resim

İçeri girer. Tam o sırada başhekim gelir "Buyrun ne istiyorsunuz ?" diye sorar. Yazıcıoğlu, rahatsız olduğunu, edavi olmak istediğini ama parası olmadığını söyler. Başhekim kendisine "Burası hayır kurumu değil paran yoksa tedavi olamazsın" der. Yazıcıoğlu

Resim

"Devletin görevi vatandaşına bakmak değil mi doktor bey ?"der Başhekim sinirlenir ve Yazıcıoğlu'nu odasından kovar. Sessizce aşağı iner hastanenin iki sokak arkasında bekleyen makam aracına biner,arabada onu bekleyen yardımcısına "Gerekli yazışmalar hemen bugün yapılsın yarın

Resim

görevden alınma yazısını kendisine bizzat ben vereceğim" der... Ertesi gün bu sefer resmi giyimli,kıravatlı takım elbiseli olarak gider hastaneye... Elinde rulo halinde bir kağıt... Bu sefer makam aracı hastane girişine kadar gelir Herkes şaşkındır... Dün gördükleri yamalı

Resim

pantolonlu, kasketli, yırtık gömlekli adam meğerse yeni atanan Aydın valisiymiş... Vay be ! der görevliler... Hiç vakit kaybetmeden başhekimin odasına çıkar... İçeri girer Başhekim dona kalır... Siz ? Ama siz ? der... Bugün itibariyle başhekimlik ünvanından azledilmiş

Resim

bulunmaktasınız der, elindeki görev azli belgesini uzatır ve ayrılır hastaneden... Senin gibiler bu memlekete üç beş gömlek fazla geldi sn. valim... Mekanın cennet olsun...

Efsane Devlet Adamı Değerli Valimiz Recep YAZICIOĞLU'nu Rahmet ve Minnetle Anıyoruz.

Recep Yazıcıoğlu kimdir?

"Efsane Vali", "Süper Vali" gibi lakaplarla bilinen Recep Yazıcıoğlu kimdir?

Recep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu, 2 Haziran 1948 tarihinde Trabzon'da dünyaya geldi.

Adnan Kahveci, ilkokuldan sınıf arkadaşıdırİlkokulu Köprübaşı'nda okuyan Recep Yazıcıoğlu, babasının müftülük tayininin Milas'a çıkmasından dolayı Milas'a taşınırlar ve Orta okulu ile liseyi Milas’ta okur.

Lise mezuniyetinin ardından Ankara Hukuk Fakültesi'nde okumaya başlayan Yazıcıoğlu, 1968 senesinde Aydın'a kaymakam vekili olarak atandı. 

Gaziantep’te ambulans sürüş eğitimleri nefes kesti Gaziantep’te ambulans sürüş eğitimleri nefes kesti

Bu dönemde çalıştığı kurumların hepsinde analizler yapan Yazıcıoğlu, dönemin en büyük sorununu, halka karşı sert olmak, işi yokuşa sürmek, vatandaşı engellemek gibi nedenlere bağlar ve hepsini "Bürokrasi hastalığı" adı altında birleştirir. 

Sisteme, bürokrasiye, klasik devlet anlayışına karşı sert çıkışlar yapan, sözünü esirgemeyen biri olarak tanınan Yazıcıoğlu, kişiliği ve görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığı nedeniyle, sıradışı fikirleri ve enerjisiyle, ayrıca bambaşka siyasi görüşleriyle bir süre sonra "Süper Vali" olarak anılmaya başlandı. 

Recep Yazıcıoğlu 1971-84 arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca,Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık yaptı.

Ardından Turgut Özal'ın emriyle ismi valiler kararnamesine alındı. Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in itirazlarına rağmen altı ay sonra Tokat Valisi oldu. Tokat Valisi olarak görev yaptığı yıllar, Tokat'ın altın yılları olarak anılır.

Resmi dairelerde belli saat ve belli mekanlar dışında sigara, çay ve kahve içmeyi, kahvehanelerde kağıt ve okey oynanmasını yasaklar. Bu yasak ve sınırlamaların yanında bir de bildiri yayımladı. İçkili yerlerde kişi başına bir küçük şişe rakı veya üç şişeden fazla bira içilmeyeceğini duyurdu.

Tokat'ta kısa sürede gerçekleştirdikleri sayesinde yılın bürokratı unvanını kazandı. Evinin başköşesini süsleyen bu ödülün altında verilme nedeni olarak şöyle yazar: "Türkiye'nin en genç valisi olmasına karşın Tokat'ta döneminde yapılan ilkokul ve sağlık ocağı sayısının Cumhuriyet döneminden fazla olması!"

14 Ağustos 1989 tarihinde Aydın Valisi olarak göreve başlayan Yazıcıoğlu, 19 Ağustos 1991 tarihinde de Erzincan Valiliği'ne getirildi. 

Erzincan için hayal ettiği çoğu projeyi hayata geçirdi. Emniyet müdürlerinin vali olarak atandığ bir dönem polisten vali olmayacağını söyleyerek Ankara'ya tepki gösteren Yazıcıoğlu, terfi beklerken 26 Eylül 1999 tarihinde merkez valiliğine alındı. 

30 Ocak 2003 tarihinde de Denizli Valiliği'ne getirilen Recep Yazıcıoğlu, 02 Eylül 2003 tarihinde Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Mahallesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. 

Cenazesi Aydın'ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003 tarihinde toprağa verildi.

"Süper Vali" lakaplı Recep Yazıcıoğlu'na suikast düzenlendiği fikri halk arasında yaygındır.