Fenerbahçe'nin Pendikspor'u 4-1 yenerek zirve takibine devam ettiği karşılaşmada tartışmalı pozisyonlar yaşandı. Hakem Kadir Sağlam'ın VAR uyarısyla verdiği penaltı kararı ise çok konuşuldu.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 1

Bein Trio ekibi Fenerbahçe-Pendikspor maçının tartışmalı kararlarını değerlendirdi...

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 2

Fenerbahçe'nin penaltı kazandığı pozisyonda karar doğru mu?

Deniz Çoban: Bu pozisyon ceza sahası çizgisinin milimetrik üzerinde de olabilir, dışında da olabilir. Konu o değil. VAR'ın bir pozisyonda devreye girmesi için açık, net, tartışmasız, bariz bir kanıtının olmaması lazım. Bu pozisyonu 15 dakika inceledim. Bir bakıyorum içeride mi, bir bakıyorum dışarıda mı diyorum. Emin olamıyorum. VAR, emin olamadan hissiyatıyla karar veremez. VAR müdahalesi yanlış. Hakem dışarıda vermiş, serbest vuruşla devam edilmeliydi. Eğer içerideyse bu pozisyon, izlemesine gerek yok. İçeride dışarıda kararı coğrafi bir karar.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 3

Ofsaytta olduğu gibi. Kulağına söylüyor, penaltı veriliyor. Orada bir yanlışlık yok. Ben bırakın penaltının içeride olmasını, pozisyon faul olduğu konusunda şüphem var. Topa Ndiaye vuruyor. Faulü tartışırım. Hakem vermişse kabul. Ben bu kadar açı izledim, içeride mi dışarıda mı karar veremedim. VAR, hangi somut delille müdahale etti, anlayamıyorum. Salı günü VAR kayıtlarında da duyulmayacak. VAR müdahalesi yanlış. Ortada somut bir delil yok. Faul konusunda da emin değilim ama hakem vermişse kabul ediyorum.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 4

Bülent Yıldırım: Hakemin yeri yanlış. Üst düzey hakem burada durmaz. Hakem olayı görecek şekilde kendini konumlandırır. Tamam burada temas var. Hakem faul olduğunu düşündü, tamam. VAR protokolüne göre, içeride mi dışarıda mı pozisyonlarında vereceği kararlarda tartışmasız bir şekilde kanıt olursa ancak o zaman res'en kararı değiştirirsiniz. Burada, bu pozisyonda içeride mi dışarıda mı çözüyorum.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 5

İrfan'ın sağ ayağına baktığı için temas anını çözemedi. Gri bir alanda hakemin kararını değiştirdi. Burada İrfan topla oynayamıyor, İrfan düzeltirken Badou ayak burnuyla topa vuruyor. Tabanı rakibi göstermiyor. Top boşlukta. Topa vurma hamlesinden sonra Badou İrfan Can'a vurmuyor, İrfan Can'ın kramponu Badou'ya vuruyor. Başından sonuna skandal.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 6

Bahattin Duran: Ben hakemin kararına saygı duyarım. VAR müdahalesi yanlış. İrfan Can sol ayağının üstüyle yumuşatacak. Hafif temas etti diyelim. Badou sonra topa vuruyor, top 10-12 metre ileri gidiyor. Badou'nun topa vurması yetmiyor, topa vurduktan sonra İrfan'a vurmaması gerekiyor. Burada müdahalenin içeride mi dışarıda mı olduğunu söyleyemiyorum. İkisini de söyleyemiyorum. Böyle olduğu için, ben VAR'da olsaydım müdahale edemezdim. Hakem kararına saygı duyup atışı yaptırırdım. Bu görüntülerle VAR müdahalesi doğru değil.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 7

Welinton'un ilk sarı kartı

Deniz Çoban: Faulü konuşuruz. Sarı kart asla aklıma gelmez ama hakem elinde sarı kartla geldi. Bu niye sarı kart? Bir izahı olmalı. Topla ilerleyen oyuncunun kademesine koşmak için koşuyor. Düdüğü kartı Ferdi'ye verseniz, o bile düşünülmez.

Bülent Yıldırım: Bu omuz omuza bir pozisyon. Asla kart düşünülmeyecek bir faul. Asla sarı kart çıkmaz. Çok komik.

Bahattin Duran: En fazla olur, o da en fazla. Kart olmaz.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 8

Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı, şampiyonluk kupasını kaldırdı Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı, şampiyonluk kupasını kaldırdı

Welinton'un ikinci sarı kartı

Deniz Çoban: Welinton, ayağının ucuyla belli belirsiz dokunuyor. Faul kabul. Hakem sarı kart niye gösteriyor. Böyle gidiyordu diyor. Böyle gidiyor olması sarı kart değil. Gitse umut vaad eden atak değil. 5 tane Pendiksporlu var. Hemen bir tanesi kademe giriyor zaten. Faule itirazım yok ama asla ve asla sarı kart değil. Welinton'un iki sarı kartını toplasan 1 kart değil.

Bülent Yıldırım: İkinci sarı kart değil. Sadece faul.

Bahattin Duran: Çok net faul, sarı kart olmaz. İkinci sarı kart da olmaz, birinci sarı kart da.

F.Bahçe-Pendik maçına damga vuran penaltı kararı! "Baştan sona skandal" - Resim : 9

(Görüntüler beIN Sports'tan alınmıştır)