Gaziantep Medical Point Hastanesi tarafından“31 Mayıs Tütünsüz Günü Bağımlı Olma Sağlıklı Ol” etkinliği düzenlenerek sigara bağımlılığının zararları ve bırakma yöntemleri Gaziantep Lisesi’nde öğrencilere anlatıldı.

Gaziantep Medical Point Hastanesi, Gaziantep Lisesi’nde "31 Mayıs Tütünsüz Günü Bağımlı Olma Sağlıklı Ol” etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlikte, tütün ve tütün ürünlerinin, akciğer kanseri, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi birçok solunum yolu hastalığına neden olduğu anlatılarak sigara içenlerde bu hastalıkların görülme sıklığının içmeyenlere göre oldukça yüksek olduğu vurgulandı. Diğer yandan tütün şirketlerinin zarar azaltılmış ürün olarak elektronik sigaraları gençlere önerse de bu ürünlerin de ciddi sağlık riskleri taşıdığı öğrencilere aktarıldı.

Herkesin sigarayı bırakırken bir takım zorluklar yaşadığını belirten Medical Point Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Çetin, "Sigarayı bıraktığınızda 15-20 gün biraz zorluk çekeceksiniz ama 15-20 yıl yaşamınıza eklenecek. Çünkü sigara, günde 20 adetten fazla içenlerin yaşamından bu kadar yılı çalmaktadır" dedi.

Gaziantep'te Mangal ve Ateş Yakma Yasağı: Piknik Alanları Boş Kaldı Gaziantep'te Mangal ve Ateş Yakma Yasağı: Piknik Alanları Boş Kaldı

Sigara içen her iki kişiden birinin erken öldüğünü söyleyen Medical Point Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Çetin, "Sigara bağımlılığında ölüm, sigara yüzünden oluşan hastalıklar sonucu meydana gelmektedir. Sigara dumanında 5 bin 300’den fazla kimyasal madde mevcuttur. Bu kimyasal maddelerden bugüne kadar 70’den fazlası, kanser yapıcı etkiye sahip maddeler olarak tanımlanmıştır. Akciğer kanseri, gırtlak kanseri, KOAH, damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi hastalıklar sigara kullanımı ile doğrudan ilişkili hastalıklardır. Tütün kullanımı sonucunda her yıl dünyada 8 milyondan fazla kişi ölmekte ve bu ölümlerin önemli bir kısmı az gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Sigara dumanına maruz kalma olarak tanımlanan pasif maruziyet, kişi sigara içmese bile sigara dumanından yoğun olarak etkilenmesi olarak tanımlanmaktadır ve pasif maruziyet sonucu her yıl 1.2 milyon kişi ölmektedir” şeklinde konuştu.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekber Şahin ise, "Tütün ürünleri dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın bağımlılık yapıcı maddeler arasında yer almaktadır. Kullanımı akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne sebep olabilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için bugünden sigarayı bırakın ve geleceğinizi koruyun” diye konuştu.