Okyanuslarda uzun süredir çalışmalar yapılmasına rağmen tabanı insanlar için hala gizemini koruyor. Hatta uzayı, okyanusların tabanına göre daha çok biliyoruz. 1995 yılında okyanus yüzeyindeki yerçekimsel anormalliklere dayanarak 10 km çözünürlükte olan bir harita geliştirilmiştir. Bu harita günümüzde hala geliştirilmeye devam ediliyor.

blueholebelize-1024x680.png

Mariana Çukuru ise dünyamızın bilinen en derin çukurudur. Aynı zamanda yer kabuğunun en derin kısmıdır. Mariana Çukuru, Pasifik Okyanusu'nun kuzeybatı kesiminde, Mariana Adaları'nın doğusunda bulunuyor. Guam adası yakınlarında olan çukurun en dip noktasının 11 bin 500 metre ile 11 bin metre derinlikte olduğu tahmine diliyor.

Mariana Çukuru dünyanın en çok sismik faaliyetlerinin yaşandığı yerdir. Hatta dünyada ölçülen depremlerin yüzde 70'inin kaynağı Mariana çukurudur.

Türk pilotlarının kol uçuşu dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçti Türk pilotlarının kol uçuşu dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçti

vpadina-7-5-16.jpg

İLK OLARAK 1960'TA KEŞFEDİLDİ

Mariana Çukuru'na ilk olarak 1960 yılında dalındı. Batyscaphe Treieste aracı kullanılarak, Dan Walsh ve Jacques Piccard tarafından keşif yapıldı. Bu keşfin ardından ünlü yönetmen James Cameron 2012 yılında dalış yaptı. Cameron, Deepsea Challenger adlı denizaltı ile yaptığı dalışı filme kayıt etti.

mariana-cukuru-nerede-neresi-mariana-cukuru-kac-16056106-820-amp.jpg

BURAYA DÜŞEN TEK KİŞİ BİR TÜRK

2013 yılında ise Tayvan'dan Meksika'ya gitmekte olan yük gemisinde çalışan Cemil Çakır, Mariana Çukuru'na düştü. 11 bin metre derinliğinde olan çukurda yapılan arama çalışmalarına rağmen Cemil Çakır'dan hiç iz bulunamadı.