• Zühtü Arslan'ın Yüksek Mahkemedeki 12 senelik görev süresinin dolması sebebiyle başkanlık seçimi süreci 20 Şubat'ta başlamıştı.

Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 1

Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 2

YENİ AYM BAŞKANI KADİR ÖZKAYA

 • Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu.
 • Seçimde, görev süresinin dolacak olması sebebiyle Arslan aday olamayacak ancak oy kullandı.

Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 3

KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

 • 1963 yılında Tarsus’ta doğmuştur. Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirmiş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun olmuştur.

Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 4

Sanal dolandırıcıların yeni hedefi, banka promosyonu alacak emekliler Sanal dolandırıcıların yeni hedefi, banka promosyonu alacak emekliler
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulunmuştur.
 • 4/2/1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra 13/5/1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atanmıştır.

Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 5

 • 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürmüştür. 21/10/2005 tarihinde ise Kasım 2004’te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atanmıştır.
 • Bu görevi yürütmekte iken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18/12/2014 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22/12/2014 tarihinde göreve başlamıştır.

Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 6

DİĞER ÜYELER ADAY OLDU

 • Genel Kurulda yapılacak seçimde 15 üyeden en az 8'inin oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayan Kadir Özakaya 4 yıllığına Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini üstlenecek.

ADAYLIK İÇİN RESMİ BİR BAŞVURU YAPILMIYOR

 • AYM Başkan adaylığı için resmi bir başvuru yapılmıyor. Üyelerden herhangi biri seçim esnasında adaylığını bildirebileceği gibi seçimde hiç adı geçmeyen üyeye de oy verilebiliyor.
 • AYM kaynaklarından edinilen bilgiye göre, üyelerden Yusuf Şevki Hakyemez, Kadir Özkaya, Yıldız Seferinoğlu, İrfan Fidan'ın adı Başkan Adaylığı için geçiyordu.
Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 7
Yusuf Şevki Hakyemez

ZÜHTÜ ARSLAN 3 DEFA BAŞKAN OLDU

 • Zühtü Arslan, 20 Nisan 2012'de başladığı AYM üyeliği görevini sürdürürken, ilk kez 10 Şubat 2015'te Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmişti.
 • Görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019'daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu alan Arslan, ikinci kez başkan seçilmiş, son olarak da 2 Şubat 2023'te AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden 8'inin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı olmuştu.

Anayasa Mahkemesi'nde seçim heyecanı! Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu - Resim : 8