Merkez Bankası Bugün Faiz Kararını Açıklayacak Merkez Bankası Bugün Faiz Kararını Açıklayacak

Gaziantep'in en önemli gelir kaynaklarında olan Antep fıstığı tezgahlarda yerini aldı. Gaziantepli vatandaşlar tezgaha düşmesine rağmen bu sene fiyatlardan dolayı Antep Fıstığında uzak kalacak. Boz fıstığın kilosu 1000-1100 TL arasında satılırken Taze Ben fıstığı ise 200-250 TL arasında satışa sunuluyor.

Enflasyon Vurdu!

Gaziantep'te bu sene devam eden aşırı sıcaklar ve enflasyona bağlı olarak gelen mazot, gübre ve ilaç fiyatlarındaki artış nedeniyle ürün çiftçinin beklentisini karşılamadı. Hem rekoltenin az olması hem de maliyetlerin yüksek olması nedeniyle bu sene Antep Fıstığı fiyatları rekor fiyatlarla satışa sunuldu.

Verimlilik Düşük

Gaziantep’te yaklaşık 1,5 milyon dekarda Antep fıstığı üretilirken, ağaç sayısının her geçen gün arttığını buna karşılık verimliliğin düştüğünü söyledi.

Herkes Kazansın

Maliyetlerin son 1 yılda yüzde 100’ün üzerinde arttığı öğrenilirken boz kabuklu Antep fıstığının ortalama 110 liradan işlem gördüğünü bu fiyatların da üreticiyi kurtarmadığı öğrenildi. Üretici “Boz kabuklu fıstığın fiyatı 150 olmalı. Ben kırmızı fıstıkta da fiyatların 250 lira olması gerekiyor. Bu fiyatlar ancak çiftçiyi kurtarır. Önce üretici kazanmalı ki herkes kazansın. Üretici tarlaya küsüp, umudunuz keserse herkes kaybedecektir” diye konuştu.