Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'de 4B'liler için de zorunlu emeklilik şartının kaldırılacağını açıkladıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Yarın geçici işçiler ile ilgili düzenlemeyi Meclise sevk edeceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Yarın geçici işçiler ile ilgili düzenlemeyi Meclise sevk edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

11 ili vuran deprem bölgesindeki son durum, seçim tarihi ve ekonomik gelişmeler de mart ayının ilk Kabine Toplantısı'nda ele alındı.

Geçici işçilerle ilgili düzenleme Meclis'e sevk ediliyor

Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,

Yarın (7 Mart Salı) geçici işçiler ile ilgili düzenlemeyi Meclis'e sevk edeceğiz.

ifadelerini kullandı.

Bakan Vedat Bilgin'den EYT'de zorunlu emeklilik konusunda açıklama geldi

EYT'de zorunlu emeklilik şartı

Bir gazetecinin,

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasal düzenlemede taşerondan kadroya geçenler emeklilik şartını karşılama durumunda zorunlu emekliliğe sevk ediliyordu, bunu kaldırdınız. 4B'lilerin böyle bir talebi vardı.

sözleri üzerine Bilgin,

Yetiştirebilirsek o mevzuya bunu da ekleyeceğiz. Zorunlu emeklilik şartını hepsinde kaldıracağız.

Seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen adayların 100 bin imza süreci anlık olarak takip ediliyor Seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen adayların 100 bin imza süreci anlık olarak takip ediliyor

diye konuştu.

Bakan Vedat Bilgin'den EYT'de zorunlu emeklilik konusunda açıklama geldi

Buna ilişkin bir sayı olup olmadığı sorusu üzerine Bilgin,

Sayı az, işçiler kadar değil ama sayıya bakarak yapmıyoruz. Niye zorunlu emekli ediyoruz? Bunu kaldıracağız, eşit bir düzenleme için çalışıyoruz.

dedi.

Bakan Bilgin, "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasal düzenlemede taşerondan sözleşmeliye geçenlerin emeklilik şartını karşılama durumunda zorunlu emekliliğe sevk ediliyordu. Bunu kaldırdınız, 4B’liler için onların da talebi vardı? Rakam var mı?" sorusu üzerine, “Yetiştirebilirsek o mevzuya bunu da ekleyeceğiz. Zorunlu emeklilik şartını hepsinde kaldıracağız. Sayı az, işçiler kadar değil ama sayıya bakarak yapmıyoruz. Niye zorunlu emekli ediyoruz, bunu kaldıracağız. Eşit bir düzenleme için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilgin, yarın geçici işçiler ile ilgili düzenlemeyi Meclise sevk edeceklerini söyledi.