Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gaziantep Kuzeyşehir Alev Alatlı Eğitim ve Sanat Merkezi açılışına katıldı. Açılışta konuşan Bakan Yusuf Tekin, "Burası Alev Alatlı misyonunu oluşturacak, Alev hocanın düşüncelerinin hayata geçmesine katkı sağlayacak" dedi.

Bir dizi program ve açılış törenine katılmak üzere Gaziantep’te bulunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kuzeyşehir Alev Alatlı Eğitim ve Sanat Merkezi açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Yusuf Tekin, Kuzeyşehir Eğitim ve Sanat Merkezi’ne Alev Alatlı isminin verilmesinin çok önemli ve özel olduğunu vurguladı.

"Alev Alatlı misyonunu oluşturacak ve düşüncelerinin hayata geçmesine katkı sağlayacak"

Açılış töreninde eğitim ve sanat merkezine Alev Alatlı isminin verilmesinin önemine dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Burada çok güzel ve çok özel bir eğitim ve sanat merkezi yapılmış. Bunun için Fatma Şahin’e teşekkür ediyorum. Ben bu kadar heyecanlı başkanlar istiyorum. Allah kendisinden razı olsun. Sizler de Fatma Şahin’in kıymetini bilin. Çünkü gerçekten burayı çok özel hizmetler yapmış. Kendisine ben milli eğitime eğitim sürecine olan katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Alev Alatlı’nın adı burada yaşayacak. Burası, biraz önce söylediğimiz çerçevede Alev Alatlı misyonu oluşturacak. Alev hocanın düşüncelerinin hayata geçmesine katkı sağlayacak. Bu yönüyle çok bambaşka bir yerde duruyor. Ben tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Thumbnail Bakan Teki̇n Gazi̇antep, Fatma Başkanin Kadri̇ni̇ Kiymeti̇ni̇ Bi̇lmeli̇ (10)

BAKAN TEKİN: BAŞKAN FATMA ŞAHİN, GAZİANTEP İLE İLGİLİ HAYALLERİNİ ANLATIRKEN GÖZLERİ DOLUYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e eğitim adına yaptıklarından dolayı teşekkürlerini sunan Bakan Tekin, “Eğitimde çocuklara ve gençlere yaptığı hizmetleri anlatırken Başkanımız çok heyecanlıydı. Böyle heyecanlı başkanlar istiyoruz. Gaziantep, Fatma Başkanın kadrini, kıymetini bilmeli. Başkan Fatma Şahin, Gaziantep’te ustalık döneminde yapacağı işleri anlatırken, hayallerini anlatırken gözleri doluyor. Kendisine ben, eğitim sürecine olan katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuşmasında Kuzeyşehir projesinin hayata geçirilmesinde 300 bin kişinin istihdam edildiği Organize Sanayi Bölgesi’nin etkili olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kuzeyşehir’de bir mahalle kültürü var. Burada konaklayan vatandaşlarımızın benden en çok istediği şey bir GASMEK’in olmasıydı. Bu merkezimizde yaşamın her noktasına dokunan bir mekan. GASMEK, 1994 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İSMEK’inden esinlenerek yapılan bir çalışmadır.”

ŞAHİN: BİZİM ALEV HOCAMIZI UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Alev Alatlı’nın kendisini ‘kuzum’ diye hitap ettiğini anlatan Başkan Şahin, “Ben onun kuzusuydum. Çok güzel bir söz var; ‘Unutulduğunda ölürsün’ diye. Bizim Alev Alatlı hocamızı unutmamız mümkün değil. Hocamız eserleriyle yaşıyor. Bizlerin yeni Alev Alatlılar yetiştirmesi lazım. Yeni Alev Alatlıların yetişmesi için çok iyi eğitim alması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanımızın şu anda bütün derdi iyi bir eğitim. Biz GASMEK’ler ile eğitim adına elimizden gelen her desteği veriyoruz. Bu gibi merkezlerimizde vatandaşlarımıza bir fırsat eşitliği veriyoruz. Bir annemiz gelip ‘ben şu kursa gitmek istiyorum’ dediğinde bütün atölyeleri açıyoruz. Bir gencimiz gelip ‘ben yazılım okuluna gitmek istiyorum’ dediğinde hemen kurslarımızı açıyoruz” diye konuştu.

“GAZİANTEP’E ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ DAHA KAZANDIRILDI”

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir’in şehre çok önemli bir merkezi kazandırdığını anlatarak, “Alev Alatlı adını taşıyan bu güzide merkezin açılışına öncü olan Gaziantep’in ablası, bacısı çok Başkanımız Fatma Şahin’e teşekkür ediyoruz” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak, merkezin birçok konuda kurs imkanı tanıdığını söyleyerek, Alev Alatlı’nın böylesine güzel bir projeye isminin verilmesinden dolayı onur duyduğunu söyledi.

“ANNEM BURADA OLMAYI ÇOK İSTERDİ”

Merkezin açılışında duygu dolu anlar yaşayan Alev Alatlı’nın kızı ve Kapadokya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Funda Aktan, annesi Alev Alatlı’nın burada, bu açılışta bulunmayı çok isteyeceğini dile getirerek, “Kendisini burada temsil etmekten çok gurur duyuyorum. Bu eserin ete kemiğe bürünmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Başkanımız Fatma Şahin ile annemin ilişkisi çok farklıydı. Başkan Şahin’e kızım derdi” ifadelerini kullandı.

“ALEV HOCANIN EN ÇOK ÖNEM VERDİĞİ KONULARDAN BİRİSİ MESLEKİ EĞİTİMDİ”

Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Alev Alatlı’nın hayatında en çok önem verdiği konulardan birinin mesleki eğitim olduğunu aktararak, “2000’li yılların ortasında Anadolu’nun ücra bir köyünde Kapadokya Meslek Yüksek Okulunu kurmuştu. Benim yüce Allah’tan niyazım; bu merkezde nice çocukların şenlenmesi, yetişmesi, mesleki eğitim almasıdır” şeklinde konuştu.

ÖSYM'nin dış dünyadan izole kapalı merkezi ilk kez görüntülendi ÖSYM'nin dış dünyadan izole kapalı merkezi ilk kez görüntülendi

Konuşmaların ardından katılımcılar, merkezi gezdi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

"Şehrimize çok önemli bir eğitim ve sanat merkezi kazandırıldı"

Thumbnail Bakan Teki̇n Gazi̇antep, Fatma Başkanin Kadri̇ni̇ Kiymeti̇ni̇ Bi̇lmeli̇ (4)

AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, "Bugün şehrimize çok önemli bir eğitim ve sanat merkezi kazandırıldı. Bu merkez için emeği olan özellikle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e çok teşekkür ediyoruz. Bu eserlerin hepsi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hayata geçiyor. Kuzeyşehir bölgesinde de önemli yatırımlar hayata geçiriliyor. Böyle bir tesise ülkemizin kıymetli münevverlerinden olan, aydın, mütefekkir Alev Alatlı’nın isminin verilmesi de çok önemli ve çok özel. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Bakan Yusuf Tekin, çocuklarla yakından ilgilendi

Konuşmaların ardından Kuzeyşehir Alev Alatlı Eğitim ve Sanat Merkezi’nin açılışı kurdele kesimi ile yapıldı.

Açılış sonrası Bakan Yusuf Tekin ile beraberindeki kent protokolü eğitim ve sanat merkezini ziyaret etti. Bakan Tekin, ziyaret sırasında çocuklarla yakından ilgilendi.

Açılış törenine Bakan Yusuf Tekin’in yanı sıra Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Alev Alatlı’nın kızı Funda Aktan, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ile kent protokolü, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.