Gaziantep'te İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi Gaziantep'te İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi

Resmi Gazete'de geçtiğimiz yıl yayımlanan bir kararnameyle, Gaziantep başta olmak üzere Türkiye genelinde konutlarda 25 metreküplük doğal gaz tüketimi devlet tarafından karşılanmaktaydı. Ancak bu uygulama, yakın bir tarihte, 1 Mayıs 2024'te son bulacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in son açıklamaları çerçevesinde, bu konudaki netleşme ve uygulamanın sona ermesi kuvvetle muhtemel görünüyor.


Bakan Şimşek'in, kamu kurumları ve belediyelere bütçe dışı ya da ek bütçe taleplerinde bulunmamaları yönünde net ifadeler kullanması, doğal gaz desteğinin sonlandırılacağı yönündeki beklentileri pekiştiriyor. Şimşek'in "Bütçe dışı kimse bir şey istemesin, bir kuruş yok" ifadeleri, bu destekleme politikasının devam etmeyeceğinin habercisi olarak yorumlanıyor. Dolayısıyla, doğal gaz desteğinin bitişine sadece 20 gün kala, Gaziantep başta olmak üzere tüm Türkiye'deki vatandaşların, önümüzdeki aylarda faturalarında bir artış yaşama olasılığı yüksek.