• Çağlayan Adliyesi'nin C Kapısı önündeki kontrol noktasında gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2 saldırgan öldürülmüş, 1 kişi hayatını kaybetmiş 3'ü polis 5 kişi yaralanmıştı.
 • Saldırı sonrası 25 adrese operasyon düzenlenirken 40 şüpheli gözaltına alındı.

Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 1

 • Gündemi sarsan olaya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Çağlayan Adliyesi'nde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, emniyet güçlerinin dikkati sonucu büyük bir felaketin önlendiğini belirterek, "Adalet Sarayı'nın önce D Kapısından girmek isteyen 2 terörist polislerin GBT kontrolü sırasında terörist oldukları anlaşılınca kaçmak istiyorlar. D Kapısından kaçıp C Kapısına geliyorlar ve polislerimizle girilen çatışma neticesinde etkisiz hale getirilip öldürüyorlar" dedi.

SALDIRGANLAR DHKP/C ÜYESİ

 • Yapılan incelemede etkisiz hale getirilen saldırganların terör örgütü DHKP/C üyesi Pınar Birkoç ve Emrah Yayla olduğu belirlendi.

Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 2

BAKAN TUNÇ: GBT KONTROLÜNDE TERÖRİST OLDUKLARI ANLAŞILINCA KAÇMAK İSTİYORLAR

 • İstanbul Adalet Sarayı'ndaki saldırının ardından olay yerinde incelemelerde bulunun Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Adalet sarayının 'C' kapısından önce 'D' kapısından girmek isteyen iki terörist orada polislerin GBT kontrol sırasında, tabii terörist oldukları anlaşılınca polislerden kaçmak istiyorlar. 'D' kapısından kaçarak bu bulunduğumuz noktadaki 'C' kapısına geliyorlar ve 'C' kapısında güvenlik noktasındaki polislerimizle girilen çatışma neticesinde iki terörist etkisiz hale getiriliyor. Tabii o çatışma sırasında 4 vatandaşımız da yaralanıyor. Vatandaşlarımızdan birisi hastaneye kaldırılmıştı hastanede vefat etti. 3 polisimiz bu çatışmada yaralanıyor. Yaralı polislerimiz ve yaralı olan vatandaşlarımızın sağlık durumları iyi. Hastanelerde tedavi altına alınmış durumdalar. Ben buradan yaralı polislerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza da Allah'tan rahmet diliyorum. Burada kahraman polisimiz gerçekten güvenlikte bekleyen adliye kapısında bekleyen güvenlik güçlerimizin özellikle kararlı bir şekilde, kahramanlığıyla ve dikkatli davranmasıyla hain bir terör saldırısı, faciaya neden olmadan önlenmiş oluyor. Ben buradan polislerimizi, güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 3

ŞEHİT SAVCI KİRAZ SALDIRISINI HATIRLATTI

 • Bakan Tunç, daha önce de Çağlayan Adliyesi'nde terör saldırısı olduğunu hatırlatarak, "Tabii daha önce de Çağlayan'da biliyorsunuz bir terör girişimi olmuştu. Şehit savcımız Selim Kiraz odasında şehit edilmişti. Bu adliyede olmuştu. Bugün de belki aynı hain emellerini gerçekleştirmek isteyen hain teröristler kapıdan girmek isterken kahraman polisimiz tarafından etkisiz hale getirildiler. Değerli arkadaşlar terörün her türlüsüyle, kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 4
Şehit Savcı Selim Kiraz

5 CUMHURİYET SAVCISI 1 BAŞSAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

 • Bakan Tunç, "Tüm detaylarıyla soruşturma 5 cumhuriyet savcımız ve bir başsavcı vekilimizin koordinasyonunda devam ediyor. Üç polisimiz yaralandı. Durumları iyi. Hastanede tedavi ediliyorlar. 4 vatandaşımız yaralanmıştı. Vatandaşlarımızdan biri hastanede vefat etti. Diğer 3 vatandaşımızın hastanede sağlık durumları iyi, hayati tehlikeleri yok. Bir vatandaşımız, bir kadın vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına da bir kez daha baş sağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.

Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 5

6 yaşındaki çocuk gelin skandalında karar bozuldu! 6 yaşındaki çocuk gelin skandalında karar bozuldu!

TERÖRİSTLERİN DAHA ÖNCE YARGILANIP CEZA ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI

 • Yılmaz Tunç, öldürülen teröristlerin daha öncede yargılanıp ceza alındığı yönünde gelen soru üzerine şu yanıtı verdi:
 • "Tüm bunlar tüm teröristlerin üzerinde yakalananlar, tüm detaylarıyla hepsi adli soruşturma kapsamında incelenmeye devam edecek.
 • Şimdi bir akrabalık bağı tespit edilemedi değerli arkadaşlar. Bu iki teröristle ilgili emniyetimizin de yaptığı çalışmalar ve adliyede de bunların suç kaydıyla ilgili çalışmalar hepsi titizlikle sürdürülüyor.
 • Bahsettiğiniz terörist etkisiz hale getirilen erkek terörist, 2004 yılında silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza alan birisi ve 15 yıl cezaevinde cezası infaz edilmiş olan birisi.
 • 15 yıl cezasını terör örgütü üyeliğinden çektikten sonra cezası biten biri.
 • Kadın teröristte yine terör örgütü üyeliğinden davası Yargıtay'da devam eden birisi. O da o dosya bakımından 4 yıl 2 ay cezaevinde tutuklu kalan birisi.

Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 6

"KADIN TERÖRİSTİN ABLASININ AYNI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİNDEN AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE DURUŞMASI VARDI"

 • Ablasının ya da kardeşinin de bugün itibariyle aynı terör örgütü üyeliğinden ağır ceza mahkemesinde yani bu adliyede duruşması söz konusuydu.
 • Bu belki o hain emellerine ulaşmak için kapıdan girebilselerdi belki orada daha büyük bir terör eylemine girişmiş olabileceklerdi. Tüm bunlar önlenmiş oldu.
 • Ben kahraman polislerimizi bir kez daha tebrik ediyorum değerli arkadaşlar.
 • Yani burada çok dikkatli davranarak hem burada büyük bir terör eylemini önlemiş oldular.
 • Tabii yaralanmaları pahasına bunu yaptılar. Kendilerine de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Milletimize yargı camiamıza geçmiş olsun."

Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 7

YARGITAY'IN VERDİĞİ HAK İHLALİ KARARINI

 • Öldürülen teröristlerden birini Yargıtay'dan hakkında hak ihlali kararının olduğunun sorulması üzerine ise, Bakan Tunç, "Tüm bunlar adli soruşturma çerçevesi içerisinde değerlendirecek hususlar. Öncesi, sonrası, önceye yönelik kamera kayıtları, bu teröristlerin önceki durumları, nerelerde, kimlerle irtibatlı oldukları tüm bunlar adli soruşturma kapsamında incelenecek, araştırılacak hususlardır. Bunlarla irtibatlı olanlar irtibatta olduğu düşünülerle ilgili 34 gözaltı var şu an itibariyle. Tüm adli soruşturma kapsamında bunlarla irtibatlı olan ve bu terör eyleminde rolü olan kişiler elbette ki ortaya adli soruşturma neticesinde çıkarılacak. Serbest bırakılma değil SEGBİS ile ilgili bir hak ihlali başvurusunda bulunmuş 2020 yılında. SEGBİS'te ifadesinin alınmasından dolayı Anayasa Mahkemesi'nde bir ihlal kararı söz konusu olmuş" ifadelerini kullandı.

Çağlayan Adliyesi'nde saldırı düzenleyen DHKP/C'li teröristlerin hain planı ortaya çıktı - Resim : 8