Memleket Partisi, Gaziantep'teki 1 Mayıs kutlamasında yaşanan arbedeyle ilgili olarak CHP ve HDP'yi suçladı. CHP'nin Gaziantep Gençlik Kolları Başkanı Karlıdağ ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı Memleket Partisi taraftarlarının başlattığını duyurdu.

Gaziantep'te 1 Mayıs kutlaması sırasında yaşanan kavgaya ilişkin Memleket Partisi ve CHP'den karşılıklı açıklamalar geldi. Memleket Partisi milletvekili adaylarından Burak Kurt, "1 Mayıs kutlamalarında ‘ Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu’ sloganlarının ardından 'İşçi’ye güvence, Muharrem İnce' sloganı atılması nedeniyle CHP ve HDP'liler Memleket Partililere saldırdı" iddiasında bulundu.

Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise doğrudan HDP'yi hedef alarak, "Dünyayı size dar ederim" dedi. CHP Gaziantep Gençlik Kolları İl Başkanı Avukat Okan Karlıdağ ise saldırıdan Memleket Partisi'ni sorumlu tuttu. Karlıdağ "1 Mayıs kutlamalarında, parti örgütümüze ve kıymetli genç yoldaşlarıma sırf provoke etme saikiyle yapılan mesnetsiz saldırıyı kınıyorum" dedi

Karlıdağ'ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında, DİSK’in '13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu' beyanı ardından, örgütümüzün 'Halkın Umudu Kılıçdaroğlu' sloganları atmaları ve üzerine, DİSK tarafından kutlamalara davet dahi edilmeyen malum parti üyeleri tarafından hırpalanmaları üzerine, örgüt üyelerimiz tarafından uyarılmalarının ardından kalabalık bir şekilde örgütümüzün üzerimize hücum edilmiştir.

'HER TÜRLÜ SAĞDUYU ÇAĞRISINA KARŞILIK SALDIRI GERÇEKLEŞTİ'

Yegâne amaçları partimiz üzerinden rant devşirerek, popüler olma sevdasıyla yanıp tutuşan malum parti üyeleri, Türkiye’nin birleştirici gücü, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun sloganlarının atılması üzerine ziyadesiyle rahatsız olmuşlardır ki, henüz reşit dahi olmayan lise örgütlerimizin değerli üyelerine saldırmışlarıdır. Üstelik, DİSK Bölge Başkanımız Ali Güdücü’ ye karşı hakaret içeren ifadelerde de bulunmuşlardır. Ersin Atar başta olmak üzere örgütümüzün tamamı tarafından ortam sakinleştirilmek istenmiş olmasına rağmen, provokatif eylemlerine devam etmiş, nihayetinde her türlü sağduyu çağrısına karşılık, örgüt üyelerimize saldırmışlardır. İlgili kişiler hakkında hukuki işlemlerin başlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.

'AKP HÜKÜMETİYLE AYNI DİLİ KULLANIYORLAR'

Tekraren, sırf provoke etme amacıyla yapılan alçak saldırıyı kınayarak, tüm parti örgütümüzü sağduyuya davet ediyor, malum parti tarafından yapılmak istenen tahriklere kapılmamamız gerektiğini belirtmek istiyorum. Tüm siyasi çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan, Atatürk’ün izinden bir an olsun ayrılmayan partimize muhalefet ederek, faşist AKP hükümeti ile aynı dili kullanan Memleket Partililerin de bilmesini isterim ki, 14 Mayıs’ta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu Türkiye Cumhuriyeti’nin 13'üncü cumhurbaşkanı yapıp, ülkemize hak, hukuk, adaleti getirerek, barış ve sevgi dilini hâkim kılacağız."