Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen CHP 38’inci Olağan Kurultayı’nda Kılıçdaroğlu ile grup başkanı Özel genel başkanlık için yarıştı.

Divan Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı kurultayda, 81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi yeni genel başkanı ve yeni parti yönetimini seçti. 

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkan seçimi ikinci turda oylama sonucunu Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladı. 

Özgür Özel, CHP’nin yeni genel başkanı oldu. CHP’de 13 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu dönemi sona erdi.

Ümit Dikbayır: Sedat Aksakallı parti için topladığı bağışları Esma Bekar'a verdiğini söyledi Ümit Dikbayır: Sedat Aksakallı parti için topladığı bağışları Esma Bekar'a verdiğini söyledi

İlk turda bin 366 kayıtlı delegenin 682’si Özgür Özel’e, 664’ü Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermişti. Salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura kalan oylama sonucuna ilşkin sandıklardaki oy sayımı tamamlandı.

İLK TURDA SALT ÇOĞUNLUK ŞARTI ARANMIŞTI

Dün, saat 21.00’de başlayan ilk tur seçim için oy verme işlemi saat 23.00’te tamamlanmıştı. Oy verme işleminde 1366 kurultay delegesi, 23 sandıkta tercihini yapmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in yarıştığı seçimin ilk turunda salt çoğunluk şartı aranmıştı.

Seçim salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura kalmıştı. İlk tur seçimde Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy almış, 18 oy geçersiz sayılmış, 2 delege oy kullanmamıştı.

Saat 00.30 itibarıyla başlayan ikinci tur seçiminde oy kullanma işlemi saat 02.30'da tamamlandı.

Oy sayımının ardından Özgür Özel'in 812 oy alarak CHP'nin yeni genel başkanı olduğu açıklandı. Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı.

DİVAN BAŞKANI İMAMOĞLU: “SAYIN ÖZGÜR ÖZEL 812 OY, SAYIN KILIÇDAROĞLU 536 OY. PARTİMİZİN YENİ GENEL BAŞKANI SAYIN ÖZGÜR ÖZEL OLMUŞTUR”

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda ikinci tur oylamanın sonuçların; Divan Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladı.

İmamoğlu, şunları söyledi:

“Partimizin en önemli organı ve mutlak iradesi olan kurultayımız; ülkemiz ve demokrasimiz adına büyük bir olgunlukla genel başkan seçim sürecini tamamlamıştır. Oy sayım dökümünü yapan, ilçe seçim kurulumuz oy tasnifini yapmıştır ve ikinci turun sonucunu kurulumuza bildirmiştir. Ben İlçe Seçim Kurul Müdürünü ve bütün heyetine teşekkür ediyorum.

Şunu unutmayalım ki; sonuç her hâlükârda CHP'nin her üyesinin kazandığı bir sonuçtur. İşte, tam da bu bakış açısı ile sonucu sizlerle paylaşıyorum. Sayın Özgür Özel 812 oy, Sayın Kılıçdaroğlu 536 oy. Partimizin yeni Genel Başkanı Sayın Özgür Özel olmuştur. Kendilerini kutluyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Partimize ülkemize, milletimize, demokrasimize hayırlı uğurlu olsun.”

İkinci tur oylama sonucuna göre Özgür Özel 812 oy alırken, mevcut başkan Kemal 536 oyda kaldı.

Hayatının en büyük onurunu ve gururunu yaşadığını ifade eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultay delegelerine gösterilen teveccühten ötürü teşekkür etti.

"ESKİ BAŞKANLARIN EMANETİNE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR"

Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım" diyen Özel, partili genel başkanlarını tek tek sayarak, "Onların koltuğunda oturmak ve onların emanetine sahip çıkmak hepimizin görevidir. CHP'nin 130 milletvekilinden oluşan harika bir grubu var. Buraya bir kaç milletvekilinin desteğiyle geldi diye çok konuşuldu. Bu salondan 130 milletvekilimin desteğiyle el ele, omuz omuza çıkıyorum. 81 il başkanımla girdim. Bu salondan kol kola, omuz omuza çıkıyorum. Umutsuzluğu umuda çevirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmek için buna inandık. Siz de inandınız, umudu yükselttiniz. Umut içindeyiz.. Süreç boyunca istemediklerim kırdıklarım olduysa affola" dedi.

"YEREL SEÇİMLERE ODAKLANACAĞIZ"

5 ay sonraki yerel seçim sürecine odaklanacaklarını belirten Özel, 1,5 milyon üyelerine seslenerek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütüyle birlikte yarından itibaren seferberlik ilan ettiğini söyledi. "Durmayacağız, yılmayacağız, omuz omuza çalışacağız" diyen Özel, "Elimizdeki delegelerin tamamını yeniden kazanacağız ve büyük bir zaferi kazanacağız" diye konuştu. .

"HEP BERABER BÜYÜK ZAFERLER YAŞAYACAĞIZ"

Parti Meclisi, ön seçime ve tüzüğe yönelik her türlü iyileştirmede verilen sözleri zaman kaybetmeden tutacaklarını ifade eden Özel, ilk olarak Hatay ve Osmaniye'ye de ziyaretlerde bulunacağını söyledi.

"Bundan sonra hep beraber büyük zaferler yaşayacağız" diyen Özel, "Zafer, bir adayın, ekibin değildir. Bugünkü zaferin tüm CHP'lilerdir. Biz tüm Türkiye'ye ve dünyaya parti içi demokrasiyi, çoklu yarışı, CHP'de genel başkanının demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Şimdi CHP'deki değişim kendi içindeki merhaleyi katetmektir. El ele omuz omuza yerel seçim zaferi için yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun, yolunuz açık olsun" diye konuştu.

Kaynak: