• MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hakkındaki Yargıtay kararının Meclis Genel Kurulu'nda okunmasıyla milletvekilliği düşürülen Can Atalay hakkında değerlendirmelerde bulundu.
  • Yüksek Yargı arasında anlaşmazlığa neden olan Can Atalay kararı dün, tepkiler eşliğinde Meclis genel kurulunda okundu. Türkiye İşçi Partisi milletvekilli Atalay'ın vekilliği düştü.
  • Bahçeli alınan kararın adil, hakkaniyetli ve hukuk temelli olduğunu vurgulayarak karara tepki gösterenleri eleştirdi.

"ADALET YERİNİ BULMUŞTUR"

Sosyal medya hesabı X üzerinden açıklama yapan Devlet Bahçeli şunları kaydetti:

  • Gezi Parkı davası kapsamında hüküm giymiş olan Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay hakkında Yargıtay 3.Ceza Dairesi’nin verdiği adil, hakkaniyetli ve hukuk temelli kararın, TBMM’nin dünkü birleşiminde okunmasıyla ilgili şahsın milletvekilliği düşürülmüş, nitekim adalet yerini bulmuştur.

Son Dakika: Devlet Bahçeli'den Can Atalay kararına ilk yorum: Adalet yerini buldu - Resim : 2

"HİÇ KİMSENİN SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ OLAMAZ"

  • Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır. Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü, suçluyu koruma imtiyazı veya bir yargı kararını darbe iddiasıyla yok sayma hakkı olamaz. Demokrasiye, milli huzur ve güvenliğimize darbeye tevessül eden Anayasa Mahkemesi’dir.

"TBMM GEREĞİNİ YAPMIŞTIR"

  • Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın art niyetli olduğunu ifade eden Bahçeli, "Milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa Mahkemesi’nin medya gücünü arkasına alarak ilerlettiği vesayetçi, art niyetli, peşin hükümlü, siyasi hüviyetli sakat ve sancılı tutumunu reddetmiş, Anayasa’nın 84’üncü maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde kesinleşmiş mahkeme kararının gereğini yapmıştır" dedi.

ANAYASA FIRLATAN VEKİLLERE TEPKİ

  • Bahçeli karar okunurken TBMM Başkan Vekili Sayın Bekir Bozdağ'a Anayasa fırlatan milletvekilleri içinse, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Sayın Bekir Bozdağ’ı cesur, dirayetli ve tavizsiz yönetiminden dolayı tebrik ediyor, Gazi Meclis’in saygınlığını muhafaza ve müdafaa gayreti nedeniyle de teşekkürlerimi paylaşıyorum. Başkanlık kürsüsü önüne toplanan, sıra kapaklarına vuran, Meclisi’mizi yuhalayarak kendileriyle müsemma olan nefret ve şiddet gösterisine heveslenenler kınanmaya müstahak demokrasi cellatlarıdır" ifadelerini kullandı.

Son Dakika: Devlet Bahçeli'den Can Atalay kararına ilk yorum: Adalet yerini buldu - Resim : 4

Meral Akşener: Bunlar hem ahlaksız hem gerizekalı hem de salak Meral Akşener: Bunlar hem ahlaksız hem gerizekalı hem de salak

Bahçeli açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

  • Millet iradesi demokrasi ve hukuk namusuna sahip çıkmıştır. Şerafettin Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşmesinin hitamında yeni bir gezi provokasyonu telaffuz edenler gaflettedir. Sokağı ve kanunsuz direnişi adres gösterenler, dahası ülkemiz aleyhine her türlü pozisyonun alınmasından bahsedenler husumet figüranlarıdır.
  • Hiç kimse bedeli ve sonuçları çok ağır olacak bir yanlışın faili olmamalıdır. Türkiye’nin anarşiye ve sokak diline teslimiyeti sadece ham bir hayaldir. Demokrasiye ve hukuka saygı herkesin, hepimizin temel sorumluluğudur. Şuur kaybının pençesinde bu sorumluluğun hilafına hareket edenleri ne tarih ne de millet affetmeyecektir."