Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez’e göre Kahramanmaraş merkezli depremlerin ülkeye maddi zararı yaklaşık 34,2 milyar dolar (645 milyar 884 milyon 100 bin TL)

Dünya Bankası, 6 Şubat'ta Türkiye'yi vuran iki büyük depremin yaklaşık 34,2 milyar dolarlık doğrudan fiziksel hasara yol açtığını, yeniden inşa ve iyileştirme maliyetlerinin ise bu miktarın iki ya da üç katı olabileceğini açıkladı.

Resmi verilere göre 44 bin 374 kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin, ülke ekonomisi üzerinde yaratacağı etkiye ilişkin hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

canli-deprem-felaketinde-11-inci-gun-can-kaybi-35-bin-418-1127174-5-5

Lopez, Küresel Hızlı Afet Sonrası Hasar Tahmini (GRADE) raporu hakkında detay verdi.

Araştırmada deprem sonrası altyapı, özel sektör ve kamu binalarının gördüğü hasarın ölçüldüğünü belirten Lopez, depremlerin Türkiye’nin 2021 Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’sının (GSYH) yüzde 4’üne karşılık gelen yaklaşık 34,2 milyar dolarlık fiziksel hasara yol açtığını açıkladı.

Daha da yükselebilir

Raporda, devam eden artçı şokların zaman içinde bu hasar tahminini daha da yukarı çıkarabileceği belirtildi.

Deprem bölgesinin aynı zamanda Türkiye’de yoksulluk oranının en yüksek olduğu illerden bazılarını içerdiği vurgulanan raporda, bölgenin Türkiye’deki toplam Suriyeli mülteci nüfusunun neredeyse yüzde 50’sini oluşturduğu ve 1,7 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığı aktarıldı.

Raporda ayrıca, binaların orta ila ağır derecede hasar görmesi veya tamamen çökmesi nedeniyle 1,25 milyon insanın geçici olarak evsiz kaldığının tahmin edildiği belirtildi.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez gazetecilere verdiği demeçte, depremler nedeniyle Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılasında 2023 yılında ön görülen yüzde 3,5 ila 4'lük büyümenin en az yarım puan azalacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Dünya Bankası'nın Avrupa ve Orta Asya'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Anna Bjerde, Türkiye için 34.2 milyar dolarlık ilk hızlı hasar tespitinin 2021'deki ekonomik çıktısının yaklaşık yüzde 4'üne denk geldiğini, ancak bunun ekonominin büyümesi üzerindeki dolaylı veya ikincil etkileri ya da bir hafta önceki en son depremi içermediğini söyledi.

gaziantep-te-yikilan-binalarla-ilgili-tutuklu-sayisi-29-a-yukseldi-1131000-5-2

"Deneyimlerimize göre yeniden yapılanma ihtiyaçları, tahmini doğrudan fiziksel hasarın iki ila üç katına kadar çıkabiliyor" dedi.

Depremlerden etkilenen Suriye hakkındaki hasar tahmin raporunun da yarın açıklanacağını belirten yetkili, ülkedeki  durumun "gerçekten felaket" olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye'nin modern tarihindeki en ölümcül felaketlerinden olan 7.8 ve 7.5 büyüklüğündeki 6 Şubat depremlerinde resmi açıklamalara göre 44 bin 300'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Heyelan ve toprak kayması sonucu toprak altında kalanların mucize kurtuluşları böyle görüntülendi Heyelan ve toprak kayması sonucu toprak altında kalanların mucize kurtuluşları böyle görüntülendi

Bankanın Küresel Afet Sonrası Hızlı Hasar Tahmini (GRADE) raporu, 1,25 milyon insanın evlerinin hasar görmesi ya da tamamen yıkılması nedeniyle evsiz kaldığını işaret ediyor.

Şu ana kadar Türkiye'nin Deprem yardımlarındam topladığı para 7 milyar dolar.