İngiliz turistin küllerinin denize dökülmesi olayının görüntüleri ortaya çıktı İngiliz turistin küllerinin denize dökülmesi olayının görüntüleri ortaya çıktı
  • Birleşmiş Milletler destekli Dünya Mutluluk Raporu, mart ayında yayımlandı ve dünyanın mutluluk durumunu analiz etti.

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı! Türkiye 98. sırada: Gençler yaşlılara göre daha mutsuz - Resim : 1

  • Rapora göre, Finlandiya yedinci kez dünyanın en mutlu ülkesi olarak öne çıkarken, Türkiye 4 bin 975 puanla 98'inci sırada yer aldı.

TÜRKİYE'DE GENÇLER YAŞLILARA GÖRE DAHA AZ MUTLU

  • Raporda dikkat çeken bir nokta ise Türkiye'deki mutluluk eğilimlerinin yaşa göre farklılık göstermesi oldu.

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı! Türkiye 98. sırada: Gençler yaşlılara göre daha mutsuz - Resim : 2

  • Gençler, yaşlılara göre daha az mutlu görünüyor. Türkiye, 30 yaş altı kategorisinde 101'inci sırada yer alırken, 60 yaş ve üzeri kategorisinde 92'nci sıraya düştü. Ancak bu durum Avrupa'nın bazı ülkelerinde tam tersine yaşanıyor.
  • Örneğin, Çek Cumhuriyeti, Litvanya ve Romanya gibi ülkelerde gençler, kendilerinden daha yaşlı olanlardan daha mutlu olarak dikkat çekiyor. Litvanya, gençler arasında mutluluk sıralamasında birinci sıraya yükselirken, Çek Cumhuriyeti ve Romanya da benzer şekilde gençlerin daha mutlu olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı! Türkiye 98. sırada: Gençler yaşlılara göre daha mutsuz - Resim : 3

AVRUPA'DA AÇIK HAVA VE DOĞA ETKİLİ OLDU

  • Bu durumun arkasında, gençlerin açık havada ve doğada daha fazla vakit geçirmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Park, kafe ve bar gibi sosyal mekanlarda bir araya gelme kültürünün mutluluğu artırdığına işaret ediliyor.

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı! Türkiye 98. sırada: Gençler yaşlılara göre daha mutsuz - Resim : 4

  • Raporda ayrıca, mutluluk sıralamasının kişi başına düşen milli gelir, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, özgürlük ve yolsuzluk gibi faktörlere dayandığı vurgulanıyor.

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı! Türkiye 98. sırada: Gençler yaşlılara göre daha mutsuz - Resim : 5

  • Mutluluk eşitsizliğinin arttığına dair endişe verici bir eğilim belirtilirken, bu artışın gelir, eğitim, sağlık hizmetleri ve sosyal ortamlardaki eşitsizlikleri yansıttığına dikkat çekiliyor.
  • Bu durumun dünya genelindeki sosyal ve ekonomik dengeyi etkilediği ifade edildi.