Edinilen bilgiye göre, ekipler, fıstığın alış ve satış üzerine sıkı denetim gerçekleştirdiler. Denetlemelerde, bazı fıstıkçılara ceza yazılırken, fıstıkçılar, hiç bir kaydı bulunmayan ve stokçuluk yapıp haksız kazanç elde edenlerin denetlenmesini istiyor. 

 

Ramazan Bayramı’nın hemen ardından yükselmeye başlayan fıstık fiyatlarındaki artışın bir türlü önüne geçilemeyince, Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri harekete geçti, fıstıkçıları denetledi. Denetlemelerde, bazı fıstıkçılara ceza yazıldı.

ÖNCE 1200 TL’LE YÜKSELDİ

Gaziantep’te Nisan ayına kadar 800-850 TL civarlarında satılan baklavalık boz iç fıstık, Ramazan Bayramı’nın hemen ardından, bir anda 1200 TL civarlarına yükselmişti. Özellikle tatlıcılar yükselişe bir anlam veremezken, yapılan müdahalelerle, fıstık fiyatları 1000 TL’ye kadar gerilemişti.

SUNİ YÜKSELİŞ

Çilek yetiştiriciliği Gaziantepli depremzede kadınların kazanç kapısı oldu Çilek yetiştiriciliği Gaziantepli depremzede kadınların kazanç kapısı oldu

Bir süre 1000 TL civarlarında seyreden fıstık, mayıs ayı başında bir anda yeniden yükseldi. Bu kez fıstığın fiyatı 1400 TL’leri görürken, bu durum dikkatleri bir anda fıstıkçıların üzerine çevirdi. Tatlıcılar ile fıstıkçı esnafı ani yükselişle birlikte karşı karşıya gelirken, tarihi rekolte beklenen hasat dönemi öncesinde fiyattaki artışa kimse anlam veremedi. Fiyatların suni olarak yükseldiğine dikkat çekilirken,  Gaziantep Ticaret Odası ve  Gaziantep Ticaret Borsası yaşanan kaosa el atarak Ticaret Bakanlığına çağrıda bulundu.

FISTIKÇILARA DENETLEME

GTO ve GTB’nin ortak çağrısının hemen ardından, Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü harekete geçti. Bakanlığa bağlı ekipler, fıstıkçıların yoğun olarak bulunduğu GATEM Bölgesindeki esnafa şok baskınlar gerçekleştirdi. Denetlemede, fıstıkçıların alış ve satış fatura ile irsaliyeleri tek tek incelendi ve tutanaklar düzenlendi. Bazı fıstıkçılara ceza yazılırken, Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerinin denetimlerinin devam edeceği öğrenildi.

HERKES DENETLENSİN

GATEM bölgesine yönelik denetimleri değerlendiren fıstıkçılar, asıl denetimlerin hiç bir kaydı olmayan ve stokçuluk yaparak haksız kazanç elde eden arabuluculara yönelik yapılması gerektiği görüşünde. Fıstıkçılar, stokçu ve arabulucuların da genellikle Nizip ve Birecik bölgesinde olduğuna dikkat çekerken, bu kişilerin sektörün tamamına zarar  verdiğini vurguluyorlar. 

Editör: Ahmet Oğuz Çapan