GATHİB'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye İhracatçılar Meclisinin koordinasyonunda, Ticaret Bakanlığının destekleriyle bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek yarışmada, "sürdürebilirlik" teması hakim olacak.

D​​​okuma, örme ile baskı olmak üzere 3 farklı kategoride organize edilen ve 12 Temmuz 2024'e kadar başvuruların süreceği yarışmada dereceye girenlere 1 milyon 950 bin lira ödül dağıtılacak.

Yarışmanın bölge ihracatında yeni bir pencere açtığını belirten GATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci: ‘’Yarışma sayesinde ihraç edilme potansiyeli yüksek, özgün ve katma değerli yeni kumaş tasarımlarını ve genç tasarımcıları sektöre kazandırıyoruz.’’ dedi.

Türkiye’nin 2023 yılı tekstil ihracatının 11,6 milyar dolar olduğunu ve Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın bölge ihracatında yeni bir pencere açtığını belirten GATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci ‘’Yarışma sayesinde ihraç edilme potansiyeli yüksek, özgün ve katma değerli yeni kumaş tasarımlarını ve genç tasarımcıları sektöre kazandırıyoruz’’ dedi.

Gençlerin tasarım fikirlerinin sektörün geleceğine ışık tutacağını ifade eden Başkan Fikret Kileci ‘’Bugün kumaşa iyi bir tasarım diyebilmemiz için onun aynı zamanda doğa dostu, dayanıklı ve sürdürülebilir olması gerekiyor. Sektörde farkındalık yaratmak adına sürdürülebilirlik bu sene de yarışmamızın gündeminde yer alacak.’’ diye konuştu. 

3 1713792943 521

Son Başvuru 12 Temmuz 2024

Her bir kategoride birincilere 300.000 TL, ikincilere 200.000 TL ve üçüncülere 100.000 TL para ödülü verilecek olan yarışmada aynı zamanda 150.000 TL tutarında Sürdürülebilirlik Özel Ödülü de bulunuyor.

Yarışmanın en önemli ödüllerinden biri olan “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü” sürdürülebilir moda anlayışı doğrultusunda hızlı modanın yarattığı ekolojik zararları azaltmak ve daha yaşanılabilir, nefes alan bir dünya oluşturmanın bilinciyle finalistler arasından sürdürülebilirlik puanı dikkate alınarak 1. olan kişiye verilecektir.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonu ve T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile, katma değerli tekstil ihracatına katkı sağlamakve Sürdürülebilirlik temasını tasarım ekosistemine kazandırmak adınadüzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’na başvurular başladı. ‘’Dokuma, örme ve baskı” olmak üzere 3 farklı kategoride düzenlenecek yarışmanın yarışmada toplam 1.950.000 TL para ödülü dağıtılacak.

Bayram öncesi motorine 1 TL 34 kuruş zam Bayram öncesi motorine 1 TL 34 kuruş zam

Toplam para ödülü 1.950.000 TL olan yarışmada, ayrıca her bir kategorinin birincileri Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak olan değerlendirme neticesinde uygun görülmesi halinde 1 yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitim görme imkânına sahip olabileceklerdir. Ek olarak her bir kategoride dereceye giren ilk 3 finalist ile Sürdürülebilirlik Özel Ödülü sahibine PR ve Tanıtım Desteği Ödülü verilecektir. Yarışmaya son başvuru 12 Temmuz 2024.

214923369 1714395202

Detaylı bilgi için https://dokusundasanatvar.org/

Açıklamada görüşlerine yer verilen GATHİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Türkiye'nin geçen yıl tekstil ihracatından 11,6 milyar dolar kazandığını anımsattı.

Yarışmanın bölge ihracatına yeni pencere açtığını anlatan Kileci, şunları kaydetti:

"Yarışma sayesinde ihraç edilme potansiyeli yüksek, özgün ve katma değerli yeni kumaş tasarımlarını ve genç tasarımcıları sektöre kazandırıyoruz. Gençlerin tasarım fikirleri sektörün geleceğine ışık tutacak. Bugün kumaşa iyi bir tasarım diyebilmemiz için onun aynı zamanda doğa dostu, dayanıklı ve sürdürülebilir olması gerekiyor. Sektörde farkındalık yaratmak adına sürdürülebilirlik bu sene de yarışmamızın gündeminde yer alacak."