Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından, Gaziantep Ticaret Odası işbirliğiyle bu yıl ilk kez Gaziantep Halı Fuarı düzenlenecek.

Tüyap'tan yapılan açıklamaya göre, 28-31 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM) düzenlenecek fuarla, halı sektörünün güçlü firmalarını bir araya getirerek sektörün gelişimine katkı sağlamak amaçlanıyor.

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası'nın desteğiyle düzenlenecek fuar, 2 salon 30 bin metrekare alanda, 10 ülkeden 200 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Orta Doğu ve MENA bölgesi ağırlık olmak üzere Kuzey Afrika ve Avrupa'dan çok sayıda yabancı ziyaretçinin beklendiği fuarda, el yapımı halı ve seccade çeşitlerinden makine yapımı halılara, kilim ve paspaslara kadar sektörün birçok üretim kalemlerine yer verilecek.

Fuar kapsamında, tekstil zemin kaplamaları, lifler, iplikler, tekstil makine ve aksesuarları da sergilenecek.

Bayram ikramiyeleri emeklilerin hesaplarına yatıyor Bayram ikramiyeleri emeklilerin hesaplarına yatıyor

9 C3 G89 K8 F P F77 T5 S128 L020 T Y Z99 T T

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Gaziantep'in makine halısı üretiminde ve ihracatındaki liderliğinin dünyada ve Türkiye'de daha geniş kitlelere ulaşması gerektiğine inandıklarını belirterek, "Bu yıl ilk defa düzenleyeceğimiz fuarın sektörde büyük yankı uyandıracağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım da halı sektörünün Gaziantep ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu anlattı.

Fuar için heyecanlı olduklarını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Gaziantep Halı Fuarı'na dünyanın dört bir yanından sektör temsilcilerinin şehrimize gelmesi heyecan verici. Sektördeki firmaların var olan iş bağlantılarını güçlendirmesi, yeni iş bağlantıları kurması açısından büyük fayda sağlayacağından şüphemiz yok. Aynı zamanda, 6 Şubat depremlerinden ağır yara almış olan bölgemizin yeniden ayağa kalkması, ticaretin ve üretimin canlanması adına da olumlu bir katkı sunacaktır. Tüm sektör temsilcilerini 28 Mayıs'ta Gaziantep'e bekliyoruz."

- Fuar, yeni iş fırsatları için önemli bir platform

Türkiye, 117 ülkeye yaklaşık 3 milyar dolarlık halı ihracatı gerçekleştiren ve bu alanda önemli bir oyuncu konumunda bulunuyor.

Fuara, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Irak, Mısır, Libya, İngiltere, Bulgaristan, Fransa, Avustralya, Hollanda, İsviçre, İtalya, İspanya, Güney Kore, Rusya, Malezya, Kuveyt, Suudi Arabistan, Nijerya ve Kenya'dan çok sayıda ziyaretçi bekleniyor.

Fuar, 28-30 Mayıs'ta 10.00-18.00, 31 Mayıs'ta 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.