Gaziantep'te "Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz'in Güvenliği" konferansı düzenlendi Gaziantep'te "Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz'in Güvenliği" konferansı düzenlendi

Gaziantep’i yasa boğan ATV Kazası Davasında karar duruşması yarın görülecek. 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek dava öncesi Savcılık tarafından hazırlanan mütalaada sanık Prof. Dr. Volkan Kılınçoğlu’nun Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölümüne Neden Olma suçuyla üst sınırdan ceza verilmesi ve kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutukluluk halinin devamı istendi. Kazada hayatını kaybeden Hüseyin Akın’ın babası Mesut Akın ise, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile adalete olan inancının tam olduğunu söyledi. Kamuoyunun gözü mahkemeden çıkacak kararda…

 


SAVCILIK ÜST SINIRDAN CEZA İSTEDİ


10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşma öncesi Cumhuriyet Savcısı Veyis Bahadır Korkmaz’ın mütalaasının detayları belli oldu. 
Mütalaada 15 yıl hapis istemiyle yargılanan sanığın, Sanığın eylemine uyan Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölümüne Neden Olma suçundan TCK 85/2, 53/6 ve 63 maddelerinin tatbiki ile sanığın suçun işlenmesindeki özellikler, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, suçun işlendiği yer ve zaman göz önünde bulundurularak temel cezanın belirlenmesinde alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasına, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, suça dair kanunda belirtilen cezanın üst sınırı, sanığa verilecek muhtemel ceza miktarı, kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunması nedeniyle sanığın hükmen tutukluluk halinin devamına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur’’ ifadeleri yer aldı.


UMARIM HAK ETTİĞİ CEZAYI ALIR


Karar duruşması öncesi sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan acılı baba Mesut Akın, adalete olan güvenlerinin tam olduğunu söyledi. Akın, ‘’İki canımızın, oğlum Hüseyin ve arkadaşı Kerim'i hayatlarının baharında henüz 14 yaşlarında iken alkollü kullandığı araçla feci şekilde ölümlerine sebep olan Doktor Volkan pazartesi karar duruşmasında hakim karşısına çıkacak. Geçen iki duruşma Doktor Volkan'ın kendini aklamak için anlattığı yalanlarla geçti. Benim Yüce Türk Adaleti'ne inancım sonsuz. İki eve ateş düşüren, iki çocuğun ölümüne neden olan kişi umarım hak ettiği cezayı alır’’ ifadelerini kullandı.


OLAYIN GEÇMİŞİ


Olay 13 Ekim 2023 tarihinde Şehitkamil ilçesi 15 Temmuz Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, üzerinde Kerim Gündoğan (14) ile Hüseyin Akın'ın (14) bulunduğu 27 MST 04 plakalı ATV'ye, Volkan Kılınçoğlu idaresindeki 27 ARB 190 plakalı hafif ticari araç çarpıktan sonra ATV savrularak devrildi. Feci kazada ATV'nin üzerinde bulunan 2 çocuk ağır yaralandı. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesine kaldırılan 2 çocuk, tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.