Derneğin Başkanlık görevi ise aynı zamanda Derneğin Kurucu Başkanı olan ve uzun yıllardır başarılı sivil toplum kuruluşu tecrübesi bulunan Gazeteci, Yazar ve Öğretim Görevlisi Sabiha Doğan’a verildi.

Uluslararası Kalkınma Toplum ve Düşünce Derneği (KATODER) güçlü yapısı, geniş katılımlı ekip ve üyeleriyle, başta Gaziantep olmak üzere bölgesel kalkınma ile birlikte uluslararası platformda çalışmayı ilke edinerek sivil toplum alanına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

KATODER’in Çalışma Konuları:

KATODER; ekonomi, finans, iş dünyası, girişimcilik, işçi hakları, kültür, sanat, müzik, mimari, güzel sanatlar, kadın, aile, insan hakları, demokrasi, gençlik, çocuk, çocuk hakları, hayvan hakları, çevre, ekoloji, küresel ısınma, göç, göçmen, entegrasyon, göçmen kadın, dezavantajlı kadın, dezavantajlı insan, sürdürülebilir kalkınma, kaynakların bilinçli olarak tüketilmesi, tüm canlıların yaşam kalitesinin korunması, ulusal ve uluslararası insani yardım, eğitim, akademi, medya, süreli ve süresiz yayın, iletişim, yerel ve merkezi yönetim, bilişim, teknoloji, spor, kadın hakları, insan hakları, çocuk hakları, kız çocuklarının fırsat eşitliği, şiddet mağduru insanlar,  kooperatifler, yapı ve inşaat konularında yerel, ulusal ve uluslar arası çalışmalar yapmak, projeler geliştirmek, etkinlikler planlamak, fuar, çalıştay, sempozyum, konferans, seminer vs düzenlemek ya da  katılmak, sivil toplum faaliyetlerine katılmak, tüm bu alanlarda çalışan kurum ve bireylerle iş birliği, ortaklık, paydaşlık kurmak ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

Doğan: Sivil Toplum Kuruluşlarının Önceliği Toplum Faydası Olmalıdır

Derneğin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Sabiha Doğan, KATODER’ in kuruluş amaçlarını, vizyonunu ve misyonunu çok özel ve titiz bir çalışma ile belirlediklerini dile getirerek, “Derneğin özellikle Kalkınma, Toplum ve Düşünce açısından yerine getireceği faaliyetleri ile şehrimiz özelinde ve Türkiye genelinde adından sıkça söz ettirecek bir konumda olacağını düşünüyorum. İlerleyen günlerde ortaya konulan projeler ile birlikte bu konuyu daha doğru bir şekilde müşahede edebileceğiz. Uygulanan projelerin başarısı bu tür sivil toplum kuruluşlarına yeni projeler üretmek ve uygulama noktasında güç verecektir.” ifadelerine yer vererek şu şekilde devam etti:

“Sivil toplum kuruluşlarının uyguladıkları projelerin niceliğinden çok niteliklerinin de toplum yararına uygun bir şekilde gerçekleşmesi sivil toplum kuruluşlarının önceliklerinden olmalıdır. Bu bakımdan ortaya konulan projelerin ayağı yere basan ve etki alanı değerlendirildiğinde tüm paydaşların ihtiyaçlarına cevap verebilme yeteneğine sahip projeler olmasına özen gösterilmelidir. Sivil toplum kuruluşlarının önceliği toplum faydası olmalıdır. Donanımlı, her biri kendi alanında uzman ve eğitimli kişilerden oluşan yürütme kurulu ve üyelerimizle alanımıza giren her meseleye siyaset üstü, insan ve toplumsal yarar odaklı yaklaşarak faaliyet göstereceğiz.”

KATODER Yürütme Kurulu Organlarında yer alan ve kamuoyuyla paylaşılan liste şu şekildedir:

Yönetim Kurulu Asil Üye Listesi

Sabiha DOĞAN –Yönetim Kurulu Başkanı  (Öğretim Görevlisi-Gazeteci-Yazar)

Dr. Mehmet ÖS-Başkan Yardımcısı ( Mali Müşavir)

Gülay BÖLER-Genel Sekreter (STK- Yönetici)

İsmail TEKBAŞ-Muhasip Üye (Mali Müşavir)

Doç. Dr. Ahmet BOZDAĞ-Üye (Akademisyen-Hukuk Fakültesi Dekan Yrd.)

Yönetim Kurulu Yedek Üye Listesi

Emine YILDIRIM (Avukat)

Murat EKMEKÇİ ( Eczacı)

Mustafa KUREŞ (Veteriner Hekim)

Şeyhmus ÇAKMAK (Antrenör-Milli Sporcu)

Yılmaz KOÇ (Sanayici-Yüksek İnşaat Mühendisi)

Denetim Kurulu Üye Listesi

Ertuğrul MIHÇIOĞLU (Dış Ticaret Uzmanı)

Ertan ÜĞÜDÜR (Sanayici)

Erkan YILMAZ (Vergi Müfettişi)

Abdulkadir KATMERCİ (Gaziantep Lokantacılar, Kebapçılar, Odası Başkanı)

Yalçın PINARBAŞI (Vergi Müfettişi)

Begüm KANALICI (STK -Yönetici)

Komisyon Başkanları

-HUKUK VE İNSAN HAKLARI KOMİSYONU

Doç. Dr. Ahmet BOZDAĞ  (Akademisyen-Hukuk Fakültesi Dekan Yrd.)

-GENÇLİK KOMİSYONU

Duygu TABUR  (Avukat)

-MEDYA VE BİLİŞİM KOMİSYONU

Ercan AYKER (Medya-Bilişim Uzmanı)

-KADIN KOMİSYONU

Emine YILDIRIM (Avukat)

-KÜLTÜR VE SANAT KOMİSYONU

Orhan USLU  (Tiyatro Sanatçısı, Yönetmen)

-EĞİTİM KOMİSYONU

Doç. Dr. Süleyman FİDAN  (Akademisyen)

-EKONOMİ VE İŞ DÜNYASI KOMİSYONU

Seçil ÖZSÖYLER (Ulaştırma Mühendisi, Sendika Başkanı)

-AKADEMİ VE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR KOMİSYONU

Doç. Dr. Cuma ERCAN (Akademisyen)

-SAĞLIK VE EKOLOJİ KOMİSYONU

Dr.Turan KÖROĞLU