10 BİNİ BULACAK

Gaziantep’te muhtar adaylığı için başvuracakların sayısının 5 bini geçmesi bekleniyor. Bazı mahallelerde 50’nin üzerinde adayın yarışacağı belirtilirken, muhtarlık adeta bir rant kapısı olarak görülmeye başlandı. Muhtarlar eski işlevini kaybetse de, tanınan imkanlar ve maddi getirileri muhtarlığın adeta bir para kaynağı olarak görülmesine sebep oluyor.

GELİR KAPISINA DÖNÜŞTÜ

Muhtar adayı olmak isteyenler için herhangi bir başvuru şartı bulunmazken, 31 Mart tarihine kadar köylerde ve mahallelerde daha da aday çıkması bekleniyor. Muhtarlık sadece bir toplum hizmeti olmaktan çıkıp, gelir kapısı haline dönüştü. Muhtar adayları sosyal medya aracılığı ile projelerini kamuoyuna açıklamaya aylar öncesinden başladılar bile.

BAŞKANLIK SEÇİMLERİNİ SOLLADI

Milletvekili ve Belediye Başkanlığı seçimlerini aratmayacak tanıtım ve görselleri kullanan muhtar adayları seçimleri kazanabilme adına ciddi uğraş veriyorlar. Bazı mahallelerin birleşmesi de büyük mahallelerde seçimlerin adeta belediye başkanlığı havasında geçeceğini gösteriyor. Kentte 40 bine yakın seçmeni olan mahalleler bulunuyor.