Gaziantep’in İslahiye ilçesinde ormanlık alanda çıkan rüzgarın da etkisiyle yayılan yangına çok sayıda ekip müdahale ediyor.

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde 2 ayrı noktada başlayan arazi yangını 3 saattir söndürülemiyor.
Yangın, saat 20.30 sıralarında Gaziantep’in İslahiye ilçesi kırsal Güllühöyük Mahallesi mevkiinde çıktı. İddiaya göre, bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın, sıcak hava ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

İslahiye Devlet Hastanesi ile İslahiye Cezaevi yakınındaki arazilerde devam eden yangının bu iki kuruma sıçramaması için Gaziantep’ten takviye itfaiye ve UMKE ekipleri gönderildi. İslahiye Kaymakamlığı da traktörü olan vatandaşlara çağrıda bulunarak yangın söndürme çalışmalarına destek olmalarını istedi.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Devlet Hastanesi yakınında akşam saatlerinde bilinmeyen bir nedenle arazi yangını çıktı. Hasat zamanı yaklaşan tarlalarla hızlı ilerleyen yangın İslahiye Devlet Hastanesi ile İslahiye Cezaevi’ne doğru ilerlerken rüzgarın etkisiyle doğuya doğru da ilerlemeye başladı. 

3 saat boyunca söndürülemeyen yangın nedeniyle Nurdağı-İslahiye yolu trafiğe kapatılırken İslahiye ve Nurdağı’ndaki itfaiye ekiplerinin yetersiz kalması üzerine Gaziantep’ten de takviye itfaiye ve UMKE ekipleri gönderildi. 

Yangının hastane, cezaevi ve ormanlık alana sıçramaması için mücadele devam ederken, İslahiye Kaymakamlığından yapılan çağrıda traktörü olan vatandaşların İslahiye Devlet Hastanesi bölgesindeki söndürme çalışmalarına katılmaları istendi.  Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Yangın ihbarı sonrası bölgeye itfaiye, AFAD, UMKE, sağlık, orman, jandarma ve güvenlik korucu ekipleri yönlendirildi. Yangının çıktığı bölgeye gelen ekipler, pek çok noktadan yangına müdahale etmeye başladı.

Yangını kontrol altına alma çalışmaları ekiplerin yoğun çalışmasıyla devam ediyor.

Yangının hızla yayılması ve kontrol altına alınamaması üzerine İslahiye Kaymakamlığı acil bir duyuru yaptı.

Gaziantep'te bir dolandırıcı kurbanı daha: ''30 yıllık birikimim çöp oldu'' Gaziantep'te bir dolandırıcı kurbanı daha: ''30 yıllık birikimim çöp oldu''

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, traktörü olan tüm vatandaşların, pullukları takılı halde derhal hastane önüne gelmeleri gerektiği belirtildi. Bu çağrı, yangının hızla ilerlemesi ve yayılmasının önlenmesi amacıyla yapıldı. Pulluklarla yangının önü kesilerek, alevlerin daha fazla alana yayılmasının engellenmesi hedefleniyor.

Yollar Kapandı, Tahliye Çalışmaları Sürüyor


Yangın nedeniyle bölgedeki yolların kapandığı bildirildi. İtfaiye ekipleri ve diğer acil durum ekipleri, yangını kontrol altına almak ve çevredeki vatandaşları tahliye etmek için yoğun çaba sarf ediyor. Ancak yangının rüzgarın etkisiyle hızla yayılması, çalışmaları zorlaştırıyor.

İslahiye'de yaşayan vatandaşlar, yangının tehlikeli boyutlara ulaşmasından dolayı büyük bir tedirginlik yaşıyor. Bölgedeki hastane ve diğer kritik noktalar, yangının tehdidi altında. Yetkililer, yangının kontrol altına alınabilmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti.