Cumartesi gecesi ve Pazar günü beklenen yağışların, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya'da etkili olması bekleniyor. Sel uyarısı yapıldı

Meteorolojik veriler yayınlayan Hava Forum sitesi'nden Cumartesi gecesi için kritik uyarı, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya için şiddetli yağış uyarısı yaptı. Yapılan açıklamada, cumartesi gecesi ve pazar günü bu iller için sağanak yağış beklendiği, yağışların yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli olacağı kaydedildi.

VİDEO HABER/ Gaziantep Depremi, tarihi mekanı gün yüzüne çıkarttı VİDEO HABER/ Gaziantep Depremi, tarihi mekanı gün yüzüne çıkarttı

GAZİANTEP'TE ANİ SEL BASKINLARI YAŞANABİLİR

Meteorolojik veriler yayınlayan Hava Forum sitesi Cumartesi gecesi için, "Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya ve çevreleri Cumartesi gecesi ve Pazar gününe çok dikkat etmeli... Ağır bir yakış riski var, gelirse bu şehirlerimizde su baskınları ve alt yapı problemleri oluşması kaçınılmaz olur..." paylaşımında bulundu.

ekran-resmi-2023-11-15-16-13-52.png

AĞIR YAĞIŞ BEKLENİYOR

Yağışların, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya çevreleri ile Kilis'in kuzey kesimlerinde yerel olarak 70-90 kg/m2, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya illerinin iç kesimlerinde ise yerel olarak 60-80 kg/m2 yağış bekleniyor.

Yağışların, sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara neden olabileceği uyarısı yapıldı.

Ani Su Baskınlarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Ani su baskınlarına karşı alınabilecek önlemler şunlardır:

  • Bodrum katlarda yaşayanlar, su baskınlarına karşı gerekli önlemleri almalıdır. Bodrum katlardaki kapı ve pencereler sıkıca kapatılmalı, gerekli durumlarda bodrum katlar boşaltılmalıdır.
  • Su baskınlarına karşı ev ve işyerlerinin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemler alınmalıdır. Ev ve işyerlerinin drenaj sistemleri kontrol edilmeli, gerekli durumlarda temizlenmelidir.
  • Sürücüler, su birikintilerine dikkat etmeli ve mümkünse su altında kalan yollardan geçmemelidir.
  • Sel ve su baskını riski olan bölgelerde yaşayanlar, yetkili kurumların uyarılarını dikkate almalıdır.