REFORM HABER / Gastronomi alanında UNESCO tarafından tescillenen Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahip olan soğan kebabı, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi dolayısıyla bu dönemlerde daha yoğun talep görüyor.

Mutfağındaki lezzeti ve çeşitliliğiyle meşhur, UNESCO tarafından da gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep'in önemli lezzetlerinden biri olan soğan kebabı, mevsim geçişlerinde en çok tercih edilen yemekler arasında yer alıyor.

Eyrz75PXEAADUK9

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara karşı iyi geldiği bilinen soğanla yapılan kebap, görüntüsü ve lezzetiyle yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Uzmanlar soğanın bol miktarda A, B, C vitamini, fosfor, iyot ve kükürt gibi faydalı maddeler içerdiğini söylüyor.

Gazikültür’den kentin kültürel mirasını yansıtan 5 ciltlik kitap Gazikültür’den kentin kültürel mirasını yansıtan 5 ciltlik kitap

 "Soğanın cilt hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelmesinin yanında bolca idrar söktürdüğü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığı biliniyor. Pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırmakta ve kanda şeker seviyesini düşürmektedir. Yapılan araştırmalarda fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir olarak görüldüğü belirlendi."

Soğanın bağırsak kurtlarını dökme özelliği de bulunduğunu aktaran uzmanlar, "Soğanın bedenin savunma sistemini güçlendirdiği için özellikle soğuk havalarda tüketilmesi önemlidir." diye konuştu.

Gribin "doğal ilacı" soğan kebabı

"Mevsim itibarıyla talep yoğun"

Babasından devraldığı mesleği 40 yıldır sürdüren GTO Başkan Yardımcısı ve Acıoğlu Lokantaları Sahibi Uğur Acıoğlu da, Gaziantep'in yemeklerinin, hem mideye hem de göze hitap ettiğini belirtti.

Gaziantep'in gastronomi kenti seçilmesinde tüm esnafın payı olduğunu ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin büyük katkı sağladığını vurgulayan Acıoğlu, Gazianteplilerin yemeyi, misafir ağırlamasını çok sevdiğini ve sofrasının zengin olduğunu dile getirdi.

Uğur-Acıoğlu

-DOĞAL ANTİBİYOTİK-

Uğur Acıoğlu, “Gaziantep’te her mevsimin kebabı vardır. İlkbaharda sarımsak ve yenidünya kebabı, yazın patlıcan kebabı, kış aylarında ise soğan kebabımız vardır. Soğan kebabı doğal antibiyotik özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren her derde deva olan bir yemek türüdür. Yemeği yaparken küçük soğanları alıp, ikiye böleriz. Zırh ile çekilen eti kıyma haline getirip, soğanla beraber şişe saplayarak, ocakta pişiririz. Pişmesinin ardından da bu kebabı nar ekşisi ve limonla harmanlayıp servis ederiz” dedi.

Soğan kebabının da özellikle bu mevsimde yöre halkı ve gelen turistler için vazgeçilmez bir lezzet olduğunu ifade eden Acıoğlu, şunları kaydetti:

"Soğan kebabı hem bağışıklık sistemini geliştirmesiyle hem de gribe karşı koruyucu özelliğiyle bilinir. Bu nedenle kış aylarının yaklaşmasıyla ilgi görüyor. İlaç gibi gelen soğan kebabı iki türlü yapılır. Tepsiye dizip nar ekşili sosuyla fırında pişirerek yapılabilir ya da şişe saplayıp mangalda pişirerek yapılabilir. Koyunun bel boşluğundaki etle yapılır. Çünkü buradaki ette sinir olmaz. Bu nedenle en lezzetli et burada bulunur. Zırhta çekerek kıyma haline getirdiğimiz eti, bıçakla ikiye ayırdığımız küçük soğanların arasına yerleştiririz. Tepsiye dizeriz. Sonra karabiber, nar ekşisi ve biraz suyla sos yapıp üzerine dökeriz. Pişmeden önce ekleriz ki etin suyuyla özdeşleşsin. Gaziantep'te mevsim itibarıyla soğan kebabına talep yoğun." 

Arpacık soğan ve kırmızı etin buluşmasından elde edilen bu eşsiz lezzet aynı zamanda tam bir şifa deposudur. İşte Antep usulü tepside soğan kebabı tarifi…

FEdjFR_X0AY-vlO

Gaziantep'in lezzetli kebap çeşitlerinden biri olan soğan kebabını kolayca evde de yapabilirsiniz.

Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahip soğan kebabı, özellikle havaların soğuduğu ve grip, nezle gibi rahatsızlıkların yoğun olarak görüldüğü dönemlerde ilgi görüyor.

Yapımı esnasında gözyaşlarınıza boğulacağınız tepside soğan kebabı, sofralarınızı şenlendirecek. Dünya çapında ün yapmış Gaziantep mutfağından çıkan bu lezzeti sizlerde kolayca evlerinizde yapabilirsiniz. Soğuk havalarda hem evinizin içini ısıtacak hem de midenizi bayram ettirecek. Kırmızı etin soğanın ve nar ekşisinin buluştuğu tepside soğan kebabıyla aniden gelemeye niyetlenen misafirlerinize hemen yapabilirsiniz. Ayrıca bu lezzet soğan sayesinde tam bir şifa deposuna dönüşüyor.

İŞTE ANTEP USULÜ TEPSİDE SOĞAN KEBABI TARİFİ

MALZEMELER

500 gram dana etinden çekilmiş kıyım kıyma

Yaklaşık 1 kilo arpacık soğandan biraz büyük soğan

Bir tatlı kaşığı biber salçası

Bir çay kaşığı domates salçası

Pul biber, tuz ve karabiber

Bir buçuk su bardağı ılık su

3-4 yemek kaşığı nar ekşisi

F-_vHncXEAAs6WD

YAPILIŞI;

Yalnız bir kere çekilmiş kırmızı etten elde edilen kıymanın içine tuz karabiber pul biber ekleyip iyice yoğurun.

Ceviz büyüklüğünde parçalar alarak yuvarlayın.

Bir köşeye köfteleri koyup soğanları kabuklarıyla beraber iyice yıkayın.

Tam ortadan ikiye bölün. İçine köfteleri yerleştirin.

Bir buçuk su bardağı ılık suyun içine salçaları koyun karıştırın.

Tepsiye dizdiğiniz soğan kebaplarının üzerine bu suyu gezdirerek dökün.

Isıtılmış fırının içerisine tepsiyi koyup 45 dakika bekleyin.

Fırından çıkartıp üzerine nar ekşisini dökerek servis edin.

Afiyet ve şifa olsun...