Gaziantep 13. Bölge Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binasında devam eden tadilat çalışmalarını, ‘’ Bir yanda tadilat bir yanda işlem’’ başlıklı haberimizde dile getirmiştik.  Geçtiğimiz gün Tapu Müdürlüğünde tadilat çalışmaları sırasında meydana gelen olay, büyük paniğe neden oldu.

TADİLAT KARARI

6 Şubat tarihli Asrın Felaketi’nde hafif hasarlı olarak kayıtlara geçen Gaziantep 13.bölge Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binasında tadilat işlemleri başlatılmıştı. Mevcut fiziki şartlar nedeniyle hizmette aksamalar yaşayan binanın modernleştirilmesi ve binanın zemin katında bulunan alanların da kullanıma açılması için başlatılan çalışmalar, krize neden oldu.

KADASTRO VE ŞEHİTKAMİL TAPU MÜDÜRLÜKLERİ TAŞINDI

İşte Gaziantep Defin Listesi! 30 Kasım 2023 Perşembe İşte Gaziantep Defin Listesi! 30 Kasım 2023 Perşembe

Heme her gün binlerce işlemin yapıldığı Gaziantep Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde tadilat çalışmaları devam ederken, bir yandan da tapu işlemleri yapılıyor. Söz konusu binada bulunan Kadastro Müdürlüğü Gaziantep Valiliği binasına, Şehitkamil Tapu Müdürlüğü ise Gazikent Mahallesi’ne taşınırken, Şahinbey Tapu Müdürlüğünde işlemler sürüyor.

BİNA YIKILIYOR PANİĞİ!

Bölge Müdürlüğü binasında devam eden çalışmalar sırasında yaşananlar yürekleri ağızlara getirdi. Binanın çatısında bulunan duvarların kesim ve yıkım işlemi sırasında büyük bir parça duvar, gürültü ile binadan aşağıya düştü. Duvarın düşüşü sonrasında oluşan sarsıntı ve gürültü, panik yarattı. Binanın yıkıldığı düşüncesi ile vatandaş ve tapu personeli dışarıya akın etti.

BİNAYA GİRMEYİZ!

Binada devam eden tadilat çalışmaları nedeniyle zor anlar yaşayan Tapu Personeli, inşaat faaliyetlerinin devam ettiği binaya girmek istemediklerini söyleyerek, ses yükseltti. Bina içerisinde devam eden tadilat çalışmaları nedeniyle panik yaşadıklarını kaydeden personeller, ‘’Tapu içerisinde devam eden tadilat nedeniyle tedirginlik yaşıyoruz. Hem binanın altında hem de çatı devam eden çalışmalara başlanması öncesinde Şahinbey Tapu Müdürlüğünün de diğer binalarda olduğu gibi taşınması gerekirdi. Bugün yaşamış olduğumuz panik, durumun vehametini ortaya koyuyor. Binanın orta hasarlı olduğu ve bu nedenle güçlendirme yapıldığı iddia ediliyor. 6 Şubat’ta Asrın Felaketi’ni yaşayan bizler burada çalışırken, binada güçlendirme yapılmamalı’’ diyerek tepki gösterdi.

İNŞAAT ÇALIŞMALARI GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU…

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğünde yapılan çalışmalar, Bölge Müdür Yardımcısı Lütfi Orhan’ın girişimleri ile geçici süre ile durduruldu. Çalışmaların durdurulması ile tapu personeli görev yerine dönerek çalışmaya başladı.

BOŞ OLARAK TESLİM EDİLMELİYDİ!

Yüklenici firma yetkilisi ile yaptığımız görüşmede, tadilat işlemleri için binanın kendilerine boş olarak teslim edilmesi gerektiğini ancak, Şahinbey Tapu Müdürlüğü ile bazı birimlerin halen bina içerisinde çalıştıkları için çalışmaların çok dikkatli bir şekilde sürdürüldüğü belirtildi. Çalışan personelin zarar görmesini istemediklerini bu nedenle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne durumu bildirdiklerini kaydetti.

GENEL MÜDÜRLÜK, ‘’HAFTA SONU ÇALIŞIN’’ DEDİ…

Gaziantep 13. Bölge Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü’nde devam eden tadilat çalışmaları ile ilgili Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşme sağlandı. Bölge Müdür Yardımcısı Lütfi Orhan, Yüklenici Firma yetkilisi Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Tamer İnan ile görüştü.

Görüşmede, bina genelinde tadilat çalışmalarının sürdürülmesi, çatıda devam eden çalışmaların ise hafta sonu yapılması hususunda talimat verildi. Yüklenici firmanın da durumu kabul etmesinin ardından sorun çözüme kavuştu.

YER BULUNDU, ALAN BİRİMLER TAŞINACAK…

Şahinbey Tapu Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü personelinin taşınması için yapılan girişimler de sonuç verdi.  Tapu Müdürlüğünde kalan birimlerin Yeditepe Mahallesi’nde yeni binaya taşınması ile ilgili girişimler tamamlandı. Özgecan Hanımlar Yüzme Havuzu yakınlarında bir binanın kiralanması için sözleşme yapıldı. Kısa süre içerisinde yapılacak tadilat işlemlerinin ardından Bölge Müdürlüğü ve Şahinbey Tapu Müdürlüğü personeli yeni binaya taşınacak…

TADİLAT 6 AY SÜRECEK…

Gaziantep 13.Bölge Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden Gazete 27’ye daha önce yapılan açıklamalarda, ‘’ Tapu Müdürlüklerine her gün binlerce evrak geliyor. Tapu Müdürlüğünün söz konusu alana sığmaması nedeniyle giriş katta bulunan Kadastro Müdürlüğü boşaltıldı. Zemin kat tadilata girdi, günümüz konjonktürüne uygun bir Tapu Müdürlüğü hazırlanacak. Binamız, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tefrişatına uygun bir bina konseptine dönüştürülüyor. Kadastro Müdürlüğü ve Şehitkamil Tapu Müdürlüğü taşındı, Şahinbey Tapu Müdürlüğü de Valilik kararının ardından taşınacak. Yüklenici firmanın 6 ay içerisinde çalışmalarını tamamlayarak binayı teslim etmesi bekleniyor’’ ifadelerine yer verilmişti.