Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde, Orman Ürünleri ve Mobilya İmalatı Sektör Toplantısı gerçekleştirildi.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, Eximbank Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Metin Çelik, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Melike Yüksel ile orman ürünleri ve mobilya imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren üye firmaların temsilcilerinin katıldığı toplantıda, sektörel gelişmeler, karşılaşılan sorunlar, çözüm önerileri ve sektöre yönelik teşvik/destekler hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, sektör toplantılarıyla sorunları dinleyerek çözüm bulma noktasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek, günün şartlarına ayak uydurmak için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Ünverdi, Gaziantep’te faaliyet gösteren firmaların Avrupa Birliği (AB) tarafından; “AB Yeşil Mutabakatı” çerçevesinde oluşturulan kriterlere uygun üretim yapabilmeleri ve buna bağlı olarak ihracat engelleriyle karşılaşmamaları için yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmeleri ve dijitalleşme konusunda ilerlemelerinin zorunlu hale geldiğini ifade ederek, “İhracatın artması için finansmana ulaşımın kolaylaşması gerekiyor. Bu noktada devletimizin vermiş olduğu her türlü teşvikten yararlanarak firmalarımızın üretim kapasitesini artırabilir ve sektörümüzün gelişmesini sağlayabiliriz. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte Gaziantep’te mobilya fuarı yapılması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Dönemin gerekliliklerine göre farklı alanlarda farklı destekler sunduklarını her zaman firmaların yanında olduklarını kaydeden Muhammed Paksoy da, “İhracat, yeşil dönüşüm, makine, teçhizat ve yurt dışı fuar desteği gibi birçok desteğin yanı sıra 250 bin TL ile 750 bin TL arasında deprem desteğimiz de mevcut. Nitelikli personel yetiştirmek isteyen firmalarımız Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi (GSO-MEM) ile irtibata geçerek gerekli destekleri alabilirler. Ayrıca Gaziantep Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi Model Fabrika’dan üretim hatlarının düzenli işlemesi, maliyetlerin azalırken üretim kapasitelerinin artması adına yalın üretim ve dijitalleşme konularında eğitim alabilirler. Bu alınacak olan eğitimin maliyetinin yüzde 80 oranı tarafımızdan karşılanıyor” diye konuştu.

Eximbank olarak ülke ihracatına garanti ve sigorta görevi gördüklerini aktaran Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Metin Çelik de, “Çok çalışıp marka değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Yatırım yapmadan önce pazar araştırması ve fizibilite çalışmalarını doğru şekilde yapmalıyız. Bankacılık sektörü şu anda iyi durumda. Yurt dışı alacak sigortası ile alacaklarınızı garanti altına alabilirsiniz. İhracata yönelik kullanılan kredilerde firmaların sürdürülebilirlik noktasında yerine getirmesi gereken yükümlülükleri var. Günümüzde önemi daha da artan Yeşil Dönüşüm var. Şu an da geri dönüştürülmüş malzemeler ile üretilen ürünler daha fazla rağbet görmekte. Bu noktada işletmelerin gereken hazırlıkları yaparak ileride rekabet edebilir hale getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Toplantı soru-cevap, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.