Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Venezuela La Guaira Eyaleti Valisi José Alejandro Terán ve beraberindeki heyet Gaziantep programı kapsamında Celal Kadooğlu Başkanlığındaki Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu üyeleri ve toplantıya katılan sektör temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Türkiye’den Venezuela’ya 220 Milyon Dolarlık Hububat Bakliyat İhracatı

Gaziantep Halı Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı Gaziantep Halı Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı

Venezuela La Guaira Eyaleti Valisi José Alejandro Terán ve beraberindeki heyetin ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Celal Kadooğlu Venezuela’nın Türkiye için her anlamda büyük önem taşıdığını ifade ederek “Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü, Türkiye’de ihracat yapan 8 tarım sektöründen biridir ve en büyüğüdür. Ülkemizin tarım ürünleri ihracatının yaklaşık yarısı sektörümüzden yapılıyor. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ise sektörümüzün ihracat lideridir. Sektör İhracatının 3'te biri bölgemizden yapılıyor. Venezuela ile de güçlü bağlarımız var. 2023 yılında Venezuela’ya Türkiye’den yapılan 351 milyon dolar değerindeki toplam ihracatın yaklaşık 220 milyon dolarlık kısmı sektörümüz tarafından yapıldı. Bu süreçte, bölgemizdeki sektör ihracatçıları ise 115 milyon dolarlık ihracat yaptı” dedi.

Hububat2

Güneydoğulu İhracatçılar Venezuela’nın Gıda Tedarikine Talip

Venezuela’nın ihtiyaç duyduğu temel gıda ürünleri için Türkiye’nin doğru bir ülke olduğuna da dikkat çeken Başkan Kadooğlu bölgede üretilen ürünler hakkında bilgiler vererek “İhraç ürünlerimize ilişkin de sizlere bazı bilgiler vermek istiyorum. Makarna üretiminde bölgemiz dünyanın önemli üslerinden biridir. Türkiye’den Venezuela’ya yapılan 91 milyon dolar değerindeki ihracatın neredeyse tamamı bölgemizden yapılıyor. İki ülke arasındaki ticarette önem arz eden diğer bir ürün buğday unu. Türkiye buğday unu ihracatında dünya lideri. Üretimin önemli bir kısmı bölgemizde yapılıyor. Buna rağmen, Türkiye’nin Venezuela’ya yaptığı 87 milyon değerindeki buğday unu ihracatının sadece 2 milyon dolar değerindeki kısmı bölgemizden yapılıyor.

Bu noktada Venezulalı alıcılar için fırsatlar olduğunu değerlendiriyorum. 4 milyon dolar değerindeki ayçiçek yağı ihracatının yarısını bölgemiz yapıyor. Bu sektörde de Venezuela’ya daha fazlasını bölgemiz sunabilir. Bunlar dışında, pastacılık ürünleri, şekerlemeler, kakaolu ürünler ve daha birçok alt sektörde de Venezuelalı dostlarımıza fırsatlar sunabileceğimize inanıyoruz. Tüm bunlar dışında, bizler Türk halkı olarak Venezuelalı dostlarımızı kendimize çok yakın görüyoruz. İki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiren girişimler bizi her zaman mutlu ediyor. Venezuela halkının da bizlerle aynı duyguyu paylaştığına inanıyorum” dedi.