Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti Güneydoğulu ihracatçılar için yeni bir dönem başlattı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti Güneydoğulu ihracatçılar için yeni bir dönem başlattı


Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği'nin 27 kişiden oluşan heyeti bugün Türkiye'den Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta uçtu.

GAHİB sektörel ticaret heyeti, Moritanya'da ithalatçı kurum ziyaretinde bulunacak ve halı ithalatçıları ile birebir görüşmeler yapacak.

Whatsapp Görsel 2024 04 21 Saat 12.15.46 9B0967A3

Heyet, Çarşamba sabahı hava yolu ile Senegal'in başkenti Dakar'a hareket edecek. Heyet, Senegal'de de ithalatçı kurum ziyaretlerini gerçekleştirdikten sonra, Senegalli iş insanları ile birebir görüşmeler yapacak. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliğinin sektörel ticaret heyeti Cumartesi Sabahı Türkiye'ye dönecek. 


Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, makine halısı ihracatında dünya lideri olan Gaziantep'in, liderliğini devam ettirebilmesinin ihracatta sürekliliğin sağlanmasına bağlı olduğunu ifade etti.

Whatsapp Görsel 2024 04 21 Saat 12.15.46 29B91C03

Başkan Kaplan, "Sektördeki gücümüzü kaybetmemek hatta daha da artırmak amacıyla yurt dışı pazar arayışlarına büyük önem veriyoruz. Bir taraftan yurt dışındaki mevcut pazarlarımızı güçlendirirken, diğer taraftan da yeni pazar bularak ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla farklı kıtalardaki hedef ülkelere yönelik sürdürdüğümüz pazar arayışlarına Moritanya ve Senegal ile devam ediyoruz. Batı Afrika'da ve Atlas Okyanusunun kıyısında bulunan Moritanya ve Senegal, sahip oldukları ekonomik potansiyelle dikkat çekiyor. Yaptığımız ziyaretlerle bu iki ülke ile olan ticaretimizin hızlı bir şekilde artmasını bekliyoruz" diye açıklamada bulundu.