HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılan ve iki gün sürecek olan fuarın açılış programına; Eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi (CBİKO) Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, paydaş üniversitelerin rektörleri ile protokol üyeleri, mülki, idari, yargı ve kamu kurumu yöneticileri, iş insanları, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Fuarın açış konuşmasını yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 8-9 Mart tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan fuarın 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelenen depremler nedeniyle ertelendiğini belirterek, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diledi.

İpekyolu Kariyer Fuarı Gençlerin İş Dünyası İle Birebir Temas Kurmasını Sağlayacak

Kariyer fuarlarının günümüz iş dünyasının zorlu rekabet koşullarında gençlere staj imkanı sağlama potansiyellerini açığa çıkarma, yeteneklerinin farkına varma ve iş dünyasını yakından tanıma fırsatı sağladığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli: “İpekyolu Kariyer Fuarı’nda kurumlar ve firmalar stantlarında markalarını, projelerini ve kariyer fırsatlarını tanıtacak. Bölgenin istihdam ve kariyer olanaklarını canlandırma hedefi ile gerçekleştirdiğimiz bu fuar, sadece öğrencilerimizin kariyer gelişimlerine katkı sağlamakla kalmayacak, katılımcı firmaların nitelikli insan kaynağı ihtiyacına cevap vererek, gelecek projeksiyonlarına da büyük katkı sunacaktır. Öğrencilerimiz iş dünyasının güncel gündeminden ve ajandasından haberdar olacaktır. İpekyolu Kariyer Fuarı gençlerin iş dünyası ile birebir temas kurmasını sağlayacaktır” dedi.

Bu Yıl 300 Bin Gence Staj İmkanı Sunmayı Hedefliyoruz

İpekyolu Kariyer Fuarının açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, “Yetenek Kapısı’nda 1 milyon 400 bini aşkın öğrenci veya mezun gönüllü kayıt oluşturdu ve 10 bine yakın şirket de bu sistemi kullanıyor. Şirketlerin iş, staj ve benzeri amaçlarla eleman aradığı sistemde şu anda yüzlerce açık iş ilanı var. Senenin 365 günü dijital olarak gençlerin emrinde olan bir sistem. Bu organizasyonu da yapabilmemizi sağlayan en önemli koordinasyon araçlarının birisi Yetenek Kapısı. Sadece Türkiye kullanmıyor, ürün bizim ama şu anda dünyada 100'den fazla ülkeden 2 bin 300'den fazla üniversiteden gencimiz bu sisteme kayıtlı. Ayrıca Ulusal Staj Programını 2020 yılında hayata geçirdik. İlk yıl 5 bin genci kamuda staj yaptırdık. İkinci yıl 45 bin. Bu yıl ise 300 bin gence staj imkanı sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Programa katılan Eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bir ülkenin en büyük sermayesinin gençler olduğunu ifade ederek, gelecek 5 yılda, 6 milyon istihdam sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise yaptığı konuşmasında; “Yol haritası çizmek ve doğru planlama yapmak çok önemli. Beraberinde bunu doğru uygulayacak kişilerle kurumsal kapasitesini güçlendirmek gerekir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi bir vakıf üniversitesi olarak bunu başardığı için bugün bu başarılara imza atıyor. Üniversite kurulurken rahmetli Hasan Kalyoncu’nun vizyonunu ve liderliğini biliyorum. Çokluk içerisinde birliği nasıl sağladığını, nasıl çözüm ürettiğini biliyorum. Bugün gelinen noktada hiçbir şey tesadüf değil” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fuara katkı sağlayan sponsorlara ve paydaşlara plaket ve teşekkür belgeleri takdim edildi.