İslahiye Ovası'ndaki 50 bin dekara yakın arazide "Antep karası", "Hatun parmağı", "Kardinal" ve "Sultani" üzümleri yetiştiriliyor.

Erken saatlerde bağın yolunu tutan üreticiler, mayıs ayıyla birlikte yeşillenen asmalardaki yaprakları topluyor.

Gaziantep’te seralara kadın eli değdi Gaziantep’te seralara kadın eli değdi

Zaman zaman imece usulüyle toplanan yapraklar salamura yapılarak geleneksel Türk lezzetleri için hazır hale getiriliyor.

İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, gazetecilere, üzüm üretiminin ilçenin önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu belirtti.

Yağışlar sayesinde bağ yapraklarındaki verimin ve kalitenin çok iyi olduğunu ifade eden Köse, "Üreticiler için üzüm yaprağının ekonomik getirisi güzel. Meyve olarak üzümün sezonundaki fiyatına göre yaprağın getirisi daha fazla." dedi.

- Kilogramı 80 liradan satılıyor

Asma yaprağı toplayan Feride Pınar ise 20 yıldır yaprakları salamura yaparak satışa sunduklarını ve bu şekilde ev ekonomisine ek gelir sağladıklarını anlattı.

Üreticilerden Necdet Pınar da asma yapraklarını taze ya da salamura olarak pazara sunduklarını belirterek, "Hasat sezonunda üzümün tarlada kilogram fiyatı 15 lira civarında. Yaprağın kilosu ise 80 liradan alıcı buluyor." dedi. ​​​​​​​

Kaynak: aa