Fahrettin Koca’nın İstifa İddiaları

Gazeteci İsmail Saymaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın görevden affını istediğini iddia etti. Halk TV’de yer alan habere göre, AKP’nin Kızılcahamam kampında Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal, özel hastanede vefat eden bir yakınını anlatarak, Sağlık Bakanlığı’nın yeterli denetim yapmadığını söyledi. Bu eleştiriye yanıt veren Bakan Koca, “O Sağlık Müdürü sizin talebinizle atandı. Sorumluluğu bize atamazsınız. Özel hastanelerle ilgili teftiş başlattık. Onu da siz durdurdunuz” dedi.

Erdoğan Araya Girdi

Bu tartışma üzerine araya giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ölen, bizim bir ilçe başkanımız. Sağlığın özeli devleti olmaz. Hastane ayrımı olmadan gerekli denetimlerin yapılması lazım. İhmal var mı, bakın” diyerek, konunun üzerine gitmelerini istedi. Bazı milletvekillerinin de sağlık sisteminde ciddi sorunlar olduğunu söylemesi üzerine, Bakan Koca’nın kırgınlık yaşadığı ifade edildi.

Sokak hayvanları yasa teklifinden "ötanazi" kelimesi çıkarıldı Sokak hayvanları yasa teklifinden "ötanazi" kelimesi çıkarıldı

Affını İstedi

İddiaya göre, Fahrettin Koca, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak affını istedi. Erdoğan da bu talebi kabul etti. Bir diğer senaryoya göre ise Erdoğan, Koca’dan istifasını istedi.

Bakan Koca’dan Yanıt

Gazeteci İsmail Saymaz, istifa iddialarını Bakan Koca’ya sordu. Bakan Koca, “Affınızı istemişsiniz, doğru mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Hayatın her hali olabilir, biliyorsunuz. Önemli olan, millete ve devlete hizmet etmek. Her pozisyonda.” Bakan Koca, “Bugün Cumhurbaşkanı ile görüşmüşsünüz” sorusuna ise, “Biz her zaman görüşüyoruz” diye cevap verdi.

Erdoğan MKYK’da Eleştirmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerinden sonraki ilk Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı sert bir şekilde eleştirmişti. Koca’ya dönerek, “Randevularla alakalı şikayetler var. Sorunu seninle çok ciddi ele alacağız ve gerekeni yapacağız” demişti.

Bu gelişmeler ışığında, Fahrettin Koca’nın istifa edip etmeyeceği merakla bekleniyor. Piyasa ve siyaset dünyasında bu önemli gelişmenin yankıları sürecek gibi görünüyor.

Editör: Ahmet Oğuz Çapan