VİDEO HABER - Türk Kızılay, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların gıda ve tüketim ürünlerine daha kolay ulaşabilmesi için toplamda 12 sosyal market açarak ürünleri ücretsiz olarak depremzedelere dağıtmayı planlıyor.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki depremin ardından yaralar sarılmaya devam ediyor. Kızılay, etkilenme alanı bu denli büyük olan bir sahada vatandaşların gıda ve tüketim ürünlerine daha kolay ulaşabilmesi için toplamda 12 sosyal market açarak ürünleri ücretsiz olarak depremzedelere dağıtmayı planlıyor. Hali hazırda 4 ilde 5 market hizmet vermeye başladı.

Sosyal market seferberliği başlatıldı

10 ilde yıkıma neden olan depremin oluşturduğu hasarın onarımı sürerken Kızılay, yaptığı birçok yardımın yanında deprem bölgesinde afetzedelerin gıda ve hijyen malzemesi gibi günlük ihtiyaçlarını karşılaması için sosyal market seferberliği başlattı. Adıyaman, Malatya, Osmaniye ve Gaziantep ve İslahiye'de  5 sosyal market faaliyete geçerken, afetzedeler bu marketlerden ihtiyaçları olan ürünleri ücretsiz olarak alabilecekler.

Marketler günün büyük bölümünde açık tutulacak

Açılan sosyal marketlerin yanı sıra afete maruz kalan diğer illerde de hafta sonuna kadar 6 sosyal market daha açılarak hizmet vermeye başlayacak. Marketler, afetzedelerin kolay ulaşabilmesi için çadırkent ve merkezi noktalara yakın bölgelerde açıldı. Şu an için 4 ilde açılan 5 sosyal market içerisinde; erkek, kadın ve çocuk giyim, gıda kolisi ve/veya gıda malzemeleri, hijyen kolisi ve/veya hijyen malzemeleri bulunuyor. Kızılay sosyal marketlerde afetzede vatandaşlara kamu kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde ve koordineli bir şekilde dağıtım yapmaktadır. Marketler ’de Kızılay gönüllüleri görev alıyor. Afetin ilk anından itibaren bölgedeki Kızılay profesyonel ekiplerine her türlü desteği sağlayan gönüllüler sosyal marketlerde de aktif görev alacak. Marketler, gönüllülerin desteği ile günün büyük bir bölümünde açık tutulacak.

Fatma Şahin, Barak Mahallesi’ni ziyaret etti Fatma Şahin, Barak Mahallesi’ni ziyaret etti

Sosyal Market Noktaları

Adıyaman Eğriçayır Çadırkent - Erdem Çöplen İletişim Delegesi / 0542 470 33 91

Malatya Battalgazi Bld. Hayır Çarşısı - Serkan Özkaptan İletişim Delegesi / 0543 340 33 96

Malatya Yeşilyurt Bld. Hayır Çarşısı - Serkan Özkaptan İletişim Delegesi / 0543 340 33 96

Osmaniye Masal Park - Cevahir Buğu İletişim Delegesi / 0535 987 03 24

Gaziantep İslâhiye Bahçelievler Mah. Fatih İşçi İletişim Delegesi / 0535 330 59 41