Gaziantep Şahinbey İlçesi Akkent Mahallesi`nde yapımına 2012 yılında başlanmış olan Akkent Camii İnşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucu hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan vefatının 4’ncü yılında mezarı başında anma töreni düzenlendi.

F_EEs0nWEAAvTi- (1)

Gazimuhtarpaşa’da motorla aracın çarpışması sonrası yaşananlar./VİDEO Gazimuhtarpaşa’da motorla aracın çarpışması sonrası yaşananlar./VİDEO

İnşaat Mühendisleri Gaziantep Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre; 14.11.2019 tarihinde Akkent Camii inşaatında göçük altında kalarak hayatını kaybedenİnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan, vefatının 3. yıldönümünde Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Şube Korkut Küçükcan Konferans Salonunda basın açıklaması yapıldı, akabinde ailesi, sevenleri ve meslektaşları tarafından mezarı başında anıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Merhum üyemiz Korkut Küçükcan'ın ailesine, sevenlerine ve tüm Gaziantep kamuoyuna bir kez daha başsağlığı diliyor, ağır ihmaller zinciri sonucunda gerçekleşen ve göz göre göre gelen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını istiyor ve sorumluların cezalandırılmasına kadar hukuki sürecin yılmadan takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.''

Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel de, Küçükcan’ın ölüm yıldönümünde yaptığı açıklamada, “Öncelikle ülkemizde yapılan kamu yapılarında nicelik ve büyüklüğü ön plana çıkaran bir anlayıştan vazgeçilmelidir. Bugünün koşullarında, kalkınmış ülkelerde en büyük havalimanını, ibadethaneyi, kültür merkezini veya hastaneyi yapmak maharet sayılmamaktadır. Ölçek takıntımızı bir yana bırakarak yapının tasarımına, yapım kalitesine, iyi mimarlık ve mühendislik hizmeti almasına, hukuki süreçlerinin doğru şekilde yönetilmesine, iş güvenliği önlemlerine ve etkin denetime odaklanmamız gerekmektedir” dedi. 

F_EEvQ0XcAA7KfP

Süreçlere Uyulmuyor

Tezel, devamla şunları söyledi:

“Akkent Camii örneğinde maalesef teknik ve hukuki süreçlere uyulmadığını görebilmekteyiz. İşin en vahim tarafı ise Akkent Camii inşaatında olduğu gibi, birçok kamu idaresi cami, sosyal tesis gibi yapıların inşasında kurallara uymama, görmezden gelme hataları ne yazık ki tekrarlamaktadır. Hukuka ve kurallara öncelikle kamu idareleri harfiyen uymak durumundadır. Her türlü yapının inşasında öncelikle imara uygunluk, fen kurallarına uygun projeler, inşaat ruhsatı, şantiye sorumluluğu, yapı denetimi ve etkin kontrol, iş güvenliği uzmanının bulundurulması gibi şartlar kesinlikle sağlanmalıdır. Hangi sebeple olursa olsun, halkın güvenliğini riske atacak bir yapının tamamlanmasına ve kullanıma açılmasına izin verilmemelidir”

İhmaller Zinciri

“Sonuç olarak bu ve benzer olayların tekrar etmemesi temennisi ile Akkent Cami inşaatındaki kuralsızlıklardan dolayı kaybettiğimiz Merhum Korkut Küçükcan’ın ailesine, sevenlerine ve tüm Gaziantep kamuoyuna bir kez daha başsağlığı diliyor, ağır ihmaller zinciri sonucunda gerçekleşen ve göz göre göre gelen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını istiyor ve sorumluların cezalandırılmasına kadar hukuki sürecin yılmadan takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz”