Gaziantep'te İşçi servisleri kafa kafaya çarpıştı: 21 yaralı Gaziantep'te İşçi servisleri kafa kafaya çarpıştı: 21 yaralı
Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 1

Gebze'ye bağlı Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde öğrenciler için okul yönetimi tarafından bahçede mezuniyet töreni düzenlendi.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 2

"VÜCUT HATLARINI BELLİ EDEN ELBİSELER GİYEMEZLER"

Tören öncesi, okulun oluşturduğu 'Mezuniyet Komisyonu' tarafından velilere, 'Veli izin onay formu' gönderildi.Formda, 'Milli Manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmenliğindeki temel sınırlandırmalara (Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon koluz gömlek ve tişört giyemez. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz) ifadeleri yer alırken, velilerin imzalaması istendi.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 3

Bugün akşam saatlerinde düzenlenen mezuniyet töreni öncesi bazı kız öğrenciler, yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle törene alınmadı.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 4

JANDARMA SEVK EDİLDİ

 Öğrencilere kapı kapatılırken, bazı veliler ve öğrenciler, okul yönetimine tepki gösterdi. Veliler ve okul yönetimi arasında tartışma çıktı. Yaşanan gerginlik üzerine yapılan ihbarla okula jandarma ekibi sevk edildi.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 5

'ÖĞRENCİLER AÇIK OLDUĞU İÇİN MAALESEF İÇERİYE ALINMIYOR'

Bir veli, "Öğrenciler açık olduğu için maalesef içeriye alınmıyor" derken, başka bir veli ise "Benim çocuklarım eşitlik haklarını sonuna kadar kullanabilirler. Ama bir İmam Hatip Okulu ise kılık kıyafet yönetmenliğinde, başörtü değil de açık vesaire ise tabii ki bu şekilde giremezler. Ama normal bir okulda, Fen Lisesi’nde, Anadolu Lisesi’nde çocuklar çok abartıya kaçmayacak şekilde istediklerini giyebilirler. Bu çocukların anne- babası yanındayken, bu şekilde bekletmek ne kadar doğru" dedi

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 6

Bir öğrenci ise giydiği kıyafeti göstererek "Bu elbisemden dolayı beni almadılar" dedi.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 7

Olayın bildirilmesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula geldi. Doğan’ın veliler ve öğrencilerle konuştuktan sonra tüm öğrenciler içeri alarak, mezuniyet törenine katılmalarına izin verdi.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 8

'KADININ KIYAFETİ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN ANLAMSIZ TARTIŞMALARA BİR YENİSİ DAHA EKLEMİŞTİR'

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No'lu Şubesi, yaşananlara tepki göstererek yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 9

"Bugün Gebze Alaattin Kurt Anadolu Lisesinde, mezuniyet töreninde kız öğrencilerimizin kıyafetleri gerekçe gösterilerek mezuniyete alınmadıkları, veliler tarafından sosyal medyada paylaşılmış olup, sendika olarak yapmış olduğumuz araştırmalarda protokolün katılacağı bahane edilerek özellikle kız öğrencilerin kıyafetleri günler öncesinden okul yönetimi tarafından görülmek istenmiş, kıyafetine onay çıkan öğrencilerin programa dahil edileceği söylenmiştir. 

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 10

Bugün yapılan programa da okul yönetimince kıyafetleri uygun bulunmayan öğrenciler alınmayarak okul kapısı önünde bekletilmiştir.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 11

Bu uygulama Cumhuriyet'in 100’üncü yılını kutlayan laik Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan bir uygulamadır. 28 Şubat sürecini anımsatan, hatta aratmayan bu tür uygulamalar ülkenin toplumsal barışına hizmet etmeyeceği gibi yıllardır kadının kıyafeti üzerinden yürütülen anlamsız tartışma ve uygulamalara bir yenisini daha eklemiştir.

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 12

Bu olayın takipçisi olacağımızı, sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın zaman geçirilmeden derhal açılmasını talep ediyoruz. Süreci kararlılıkla takip edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz."

Lise mezuniyetinde kız öğrencilere kıyafet vetosu! Valilikten açıklama! - Resim: 13

Yaşanan kavga sonrası okul yönetimi bir açıklamada bulunarak, törenin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

KAYNAK : HABERET.COM

Editör: Ahmet Oğuz Çapan