İngiltere Futbol Federasyonu, Everton’ın finansal sürdürülebilirlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 puan silme cezası verdi. Everton, son 5 yılda yaklaşık 24 milyon pound fazla harcama yaptığı için bu cezayla birlikte 4 puanla Premier Lig’de küme düşme hattına geriledi.

indir (3)-70

Fenerbahçe, Sivasspor'u dörtledi! Fenerbahçe, Sivasspor'u dörtledi!

Manchester City ve Chelsea’nin suçlamaları

Manchester City ve Chelsea’nin de benzer şekilde finansal kuralları çiğnedikleri öne sürüldü. Manchester City’nin 115 ayrı mali davayla suçlandığı hatırlatılırken, Chelsea’nin de Roman Abramovich dönemindeki kayıt dışı ödemelerle ilgili başının dertte olduğu aktarıldı.

Küme düşme cezası gündemde

Manchester City ve Chelsea’nin suçlandığı konuların çok daha ağır olduğu ve 2 kulübün küme düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği vurgulandı. Manchester City’nin eski mali danışmanı Stefan Borson, suçlamaların kanıtlanması halinde küme düşme cezasının gündeme gelebileceğini kaydetti. Borson’un açıklamaları şöyle: “Everton’a verilen 10 puan silme cezası FFP ihlali için çok ağır. Manchester City ve Chelsea’ye yapılan suçlamalar kabul edilirse küme düşme yaptırımı potansiyeli yüksek.”