Yurt genelinde fıstık ağaçlarından yüksek rekolte bekleniyor.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki çiftçi Hüseyin Karaboğa, dede mirası fıstık ağaçlarına 55 yıldır gözü gibi bakıyor.

Kızıltepe‘ye bağlı Timurağaoğlu köyünde 65 yıl önce dedesi tarafından ekilen 250 dönüm tarlada yetişen fıstıkların gelir kaynağı olduğunu belirten Hüseyin Karaboğa, 10 yaşından beri fıstıklara bakıyor.

Çiftçi Karaboğa, çalışmalarını şöyle anlatıyor:

Yaklaşık 55 yıl oldu. 250 dönüme yakın tarlada fıstık yetiştiriyoruz. Rahmetli dedem 65 yıl önce burada fıstık ağacı dikmiş. Eylül ayında işçilerle burada fıstık toplamaya geliyoruz. Fıstık işletme fabrikamız var. Topladığımız fıstıkları fabrikaya gönderip, paketleyip yurt dışına gönderiyoruz.

Tarlasında iki tür fıstık yetişiyor

Tarlalarında iki türlü fıstık yetiştiğini dile getiren Karaboğa, bunlardan birinin Antep fıstığı, diğerinin ise Siirt fıstığı olduğunu söyledi.

"Antep fıstığı baklavaya, Siirt fıstığı da çerez"

Kızıltepe toprağının her ikisi için de verimli olduğunu kaydeden Karaboğa, şöyle konuştu:

Antep fıstığı baklava için kullanılıyor. Siirt fıstığı da çerez olarak kullanılıyor. Antep fıstığının ismi marka oldu ama bizim fıstığımız onlarınkinden çok daha iyi. Antep toprağı kireçlidir ama bizimki kırmızı toprak olduğu için daha iyi yetişiyor. Kızıltepe’nin toprağı kırmızı toprak olduğu için buğday, mısır gibi ürünler ile çift ürün alabiliyoruz.

"Bu sene verim iyi olacak"

Fıstık çok güzel randıman getiriyor. Bu sene yağışların güzel olmasından dolayı verimi çok güzel bekliyoruz. Geçen sene yağmur yağmadığı için yeteri kadar verim alamadık. Ama bu sene yağışlar çok güzeldi. Güzel verim bekliyoruz.

"Mardin fıstığı Antep fıstığından daha lezzetli"

Mardin fıstığının Antep fıstığından daha lezzetli olduğunu vurgulayan Karaboğa, şu bilgileri verdi:

Bakan Kurum: “Hep birlikte yüzyılın en büyük konut yapım seferberliğini yürütüyoruz” Bakan Kurum: “Hep birlikte yüzyılın en büyük konut yapım seferberliğini yürütüyoruz”

Yaz aylarında havalar aşırı sıcak olduğu için sadece iki defa sulama yapıyoruz. Onun dışında ağaçlar zaten kuru toprakta yetişir. Kızıltepe ve Gaziantep’te yetişen fıstık arasında dağlar kadar fark var. Fabrikamızda paketlenen fıstıklar buradan Avrupa ülkelerine gönderiliyor.


masterbetting
Editör: Murat ATAY