Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla görevinden affını istedi:

"Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır"

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

"Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlendi"

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

"Bu gururu yaşatan bakanıma ve Cumhurbaşkanım'a minnettarım"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Saygılarımla.

Kendisi ve ailesine yönelik iddialara tepki göstermişti

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, son günlerde kendisi, ailesi ve TCMB ile ilgili kasıtlı iddiaların haberleştirildiğini, sorumlular hakkında yasal haklarını kullanacağını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Katkılarını takdirle hatırlayacağız"

Erkan'ın istifası sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

Şahsi nedenlerle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyen Sayın Hafize Gaye Erkan’a yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu başta olmak üzere katıldığı çalışmalarda yaptığı katkıları takdirle hatırlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından güçlü bir siyasi sahiplenme ile bizzat açıklanan orta vadeli programımız kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla görevinden affını istediğini açıkladı.

Haziran 2023'te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan  bu göreve atanan ilk kadın olmuştu.

Hafize Gaye Erkan yaptığı paylaşımda "Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Hafize Gaye Erkan hakkında aramalar hız kazandı.

Vatandaşlar arama motorlarında Hafize Gaye Erkan hakkında arama yapmaya başladı.

Peki, kimdir Hafize Gaye Erkan? İşte merak edilenleri..

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında dünyaya geldi. Türk ekonomist ve mühendis olarak bilinen Hafize Gaye Erkan ABD'de "Müthiş Türk Kızı" olarak bilinmektedir.

Jandarma komutanına küfür eden AK Partili aday için ihraç süreci başladı Jandarma komutanına küfür eden AK Partili aday için ihraç süreci başladı

İstanbul Erkek Lisesi'ni ikincilikle tamamlayan Hafize Gaye Erkan, Türkiye 26. olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünü rekor bir puanla birinci olarak tamamladı.

Lisans eğitiminin ardından Stanford Princeton, Boston ve California gibi üniversitelerden burs teklifi alan Hafize Gaye Erkan, Princeton Üniversitesi'nde doktora eğitimine başladı.

Hafize Gaye Erkan üniversitenin tarihine geçerek doktora eğitimini bir yılda tamamladı.

Eğitiminin ardından iş hayatına atılan Hafize Gaye Erkan aldığı teklif sonrası 2005 yılında Goldman Sachs'da görev almaya başladı. Burada 9 yıl görev alan Hafize Gaye Erkan daha sonra First Republic Bank'ta çalışmaya başladı.

Hafize Gaye Erkan 2014 yılında çalışmaya başladığı First Republic Bank'ta 2017 yılında ise başkanlık görevine yükselme başarısı gösterdi.

Hafize Gaye Erkan ABD'deki kariyerindeki bu hızlı yükseliş ile 'Müthiş Türk Kızı' olarak adlandırılmaya başladı.

TCMB Başkanı olarak atanan Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası tarihindeki ilk kadın başkan olarak tarihe geçmişti.

9 Haziran 2023 tarihinde göreve gelen Hafize Gaye Erkan 2 Şubat 2024 tarihinde affını isteyerek görevinden ayrıldı.