Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında 2023-2024 eğitim öğretim yılı 11 Eylül pazartesi günü itibariyle başlayacak.

Milyonlarca öğrenci için geri sayım başladı.

16 Haziran'da karneleri alarak 3 aylık yaz tatiline giren öğrenci ve velileri yeni eğitim-öğretim yılı heyecanı sardı.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak.

Bu kapsamda veliler kadar okullar da yeni döneme hazırlanıyor..

Okulda cep telefonu kullanımının önüne geçilecek

Dijital bağımlılıkla mücadele kapsamında okullarda cep telefonu kullanımının önüne geçilecek.

Öğrencilerin okul içi ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu tür cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alınacak.

Buna ek olarak, öğrencilerin okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine neden olabilecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanılmasından kaçınmak için gerekli önlemler alınacak.

Geleneksel oyunlara teşvik

Öğrencilerin sağlıklı ortamlarda yetişmesi için bir nebze olsun dijital ortamlardan arınması adına mümkün olduğunca okul bahçelerinde geleneksel oyunlar oynatılacak.

Gaziantep'te Cinnet Geçiren Koca Dehşet Saçtı: 2 ölü 4 yaralı Gaziantep'te Cinnet Geçiren Koca Dehşet Saçtı: 2 ölü 4 yaralı

Veliler ders saatlerinde okula girmeyecek

Ayrıca velilerin ders saatinde okula girişleriyle ilgili de önlemler alınacak.

Okulla ilk defa tanışacak veya yeni bir kademeye geçecek olan okul öncesi, ilkokul bir ve lise dokuzuncu sınıf öğrencileri de “uyum programı” kapsamında bugün sınıflarda yerini alacak. Bakanlık, yeni öğretim senesinde hem eğitimin kalitesini artırmak hem okullar arası fırsat eşitliğini sunmak hem de öğrencilerin sağlıklı gelişimlerine katkı sağlamak için birçok önlem aldı.

İlk ders zili çaldı! MEB'den dijital bağımlılığı önleyecek hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması! - Resim : 1

BAKANLIKTAN RADİKAL KARARLAR

21 Ağustos’ta Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in imzasıyla illere gönderilen genelgede en dikkat çekeni, son yıllarda pek çok ülkede okullarda kullanımı yasaklanan cep telefonlarıyla ilgili olanıydı. Genelgeye göre, öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alınacak; okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine sebebiyet verecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanımından da kaçınılacak.

Ayrıca obezite ve dijital bağımlılığa karşı tedbir mahiyetinde öğrencilerin doğal ortamlarda arkadaşlarıyla uyum içerisinde oynayarak sosyal yönlerinin gelişmesine imkân sağlamak amacıyla okullarda iyileştirmeler yapılacağını da duyuran Bakanlık, öğrencileri dijital ekranlardan uzaklaştırmakta kararlı.

İlk ders zili çaldı! MEB'den dijital bağımlılığı önleyecek hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması! - Resim : 2

TÜM DÜNYADA TARTIŞMA KONUSU

Cep telefonu ya da bilişim araçlarının sınıflarda kullanılmasının konsantrasyonu bozduğu, derse uyumu zorlaştırdığı, başarının düşmesine sebep olduğu tüm dünyada tartışılıyor. Son olarak UNESCO, öğrencilerin okullarda akıllı telefon kullanmasının yasaklanması için küresel çağrıda bulunmuş, cep telefonu kullanımının düşük eğitim performansıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekmişti. Fransa, Rusya, Çin ve Suudi Arabistan’da da okulda cep telefonu kullanımı yasak. ABD ile İspanya’da bölgesel yasak uygulanıyor. Hollanda 1 Ocak 2024 itibariyle uygulamaya geçecek. Finlandiya ve İngiltere’de de yasak gündemde.

İlk ders zili çaldı! MEB'den dijital bağımlılığı önleyecek hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması! - Resim : 3

AKILLI SAATLERE DE YASAK DELİYOR

Çocukların kreş ya da anaokullarına cep telefonu ya da tablet getirmesi yasak. Ancak bazı aileler, çocuklarını takip etmek akıllı saatleri kullanmalarını istiyorlar.