Ankara’da öldürülen Vergi BaşmüfettişSerap Doğan’ın, katil Selahattin Özdemir hakkında önce uzaklaştırma kararı çıkarttığı, defalarca şikayet ettiği Özdemir hakkında geçen hafta da suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Doğan’ın, son dilekçesinde, Özdemir’in elektronik kelepçeyle denetim altına alınmasını istediği anlaşıldı. Doğan, ifadesinde Özdemir’in kendisini “Boşanacağım ve seninle evleneceğim. Eğer benimle evlenmezsen iki tane silahım var, bu silahlarla seni öldüreceğim" diyerek tehdit ettiğini anlattı.

Dikmen’de yaşayan Vergi Başmüfettişi Serap Doğan, bir süre önce tanıştığı, uyuşturucu bağımlısı ve evli olduğunu öğrenince mesafe koyduğu Selahattin Özdemir tarafından tehdit edilmeye başladı. Bunun üzerine Doğan, Elâzığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve Özdemir hakkında 30 Nisan’dan itibaren üç ay süreyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Doğan, ayrıca Özdemir’in elektronik kelepçeyle denetim altına alınmasını talep etti.

“Polis mi seni kurtaracak”

Doğan, dilekçesinde 24 Mayıs’ta Özdemir’in evinin önünde kendisini “Senin elini ayağını keseceğim, çok paramı yedin. Ya evleneceğiz ya da paramı vereceksin" diye tehdit ettiğini belirtti. Özdemir bu konuşmayı Doğan’ın telefonuna "Polis mi seni kurtaracak?" diyerek kaydetti, gün sonra da Doğan’ı arayarak “Paramı göndereceksin, Elâzığ’a göreve gittiğin yalan. Kim bilir orada kimlerle neler yapacaksın. Yoksa sana ve ailene zarar veririm, parayı gönder bu iş bitsin. Gözüm dönüyor mermileri boşaltasım geliyor" diye tehdit etti. Doğan, bu tehdit üzerine kendisine ve ailesine zarar vermesinden endişe ettiği için Özdemir’in banka hesabına 55 bin lira gönderdi. Parayı alan Özdemir, iki gün Doğan’ı aramasa da 29 Nisan’da evine giderek ablasını tehdit etti. Doğan’ın ablası da Özdemir’den şikayetçi oldu.

Serapjpg Z1 F0A Y8 Yw Uyv Q O Nxh Hk A Q

Doğan, söz konusu dilekçeyle Özdemir hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı. Özdemir’in Doğan’a iletişim araçlarıyla da ulaşması yasaklandı. Ancak bu karar Özdemir’i durdurmaya yetmedi. Özdemir 4 Mayıs’ta Doğan’ın evinin önünde bağırarak “Siz görürsünüz bu iş burada bitmeyecek” sözleriyle ve 6 Mayıs’ta Doğan’ı arayıp “Bana dönüş yapmadın, aramalarıma cevap vermedin, bu iş burada bitmeyecek, sen görürsün diyerek tehdit etti. Doğan, bu tehditleri de karakola giderek polislere anlattı. Bu süreçte Özdemir, Doğan’ı sürekli arayarak ve hakaret içeren mesajlar atarak rahatsız etmeye devam etti.

“Benimle evlenmezsen iki silahım var, bu silahlarla seni öldüreceğim”

Uzaklaştırma kararını defalarca ihlal eden Özdemir, 20 Mayıs’ta Doğan’ın iş yerine gitti, adını ziyaretçi defterine yazdırdı. Doğan bunu kurumun güvenlik görevlisinden öğrendi ancak Özdemir’le karşılaşmadı.

Aynı günün akşam saatlerinde arabasıyla evine geçen Doğan, apartmanının önünde Özdemir’in kendisini beklediğini gördü. Doğan’ın İfadesine göre, Özdemir önünü keserek “Boşanacağım ve seninle evleneceğim. Eğer benimle evlenmezsen iki tane silahım var, bu silahlarla seni öldüreceğim. Ardından kaçak yollarla Özbekistan'a gideceğim. Benim emniyette de tanıdıklarım var, geçen ay yaptığın şikâyeti de sildireceğim" diyerek genç kadını tehdit etti.

Polisler Doğan’a, Özdemir hakkında yakalama kararı olmadığını söyledi

Bu olaydan iki gün sonra evine yaya olarak giden Doğan, Özdemir’in kendisini takip ettiğini fark etti ve polis ekiplerini aradı. Arama üzerine gelen polisler, iddiaya göre “Hakkında yakalama kararı yok, adamı bulsak da nasıl alacağız” dedi. Özdemir, parkta ya da çevresinde bulunamadı. Doğan, bu olayın üzerine kendisini tehdit eden Özdemir hakkında şikâyette bulundu.

Özdemir, hakkındaki uzaklaştırma kararına karşın 29 Mayıs’ta Doğan’ın Yukarı Dikmen Akpınar Mahallesi’ndeki evine adeta baskın yaptı. Doğan’ı silahla vurarak öldüren Özdemir, daha sonra aynı silahla kendisini vurarak hayatına son verdi.

Film gibi cinayette yeni detaylar: Evli olduğu için terk eden sevgilisinin evini basmış Film gibi cinayette yeni detaylar: Evli olduğu için terk eden sevgilisinin evini basmış

Vergi Müfettişleri Derneği, Yaklaşık 20 yıldır vergi müfettişi olan Serap Doğan hakkında sosyal medya hesabından “Serap Doğan’ı acımasızca katleden şahıs, sürekli olarak Serap Doğan’ı rahatsız eden, onu takıntı haline getirmiş birisi olup aleyhinde uzaklaştırma kararı olmasına rağmen olay günü Serap Doğan’ın evine baskına gelmiş, ablasını rehin almış ve sonradan da Serap Doğan’ı acımasızca katletmiştir” açıklamasını yaparak sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Çankaya’da dün meydana gelen olayda, S.Ö. (42), iddialara göre takıntılı olduğu Serap Doğan’ı (45) tabancayla öldürdükten sonra aynı silahla intihar etti. Öldüren Doğan için Karşıyaka Mezarlığında yer alan Ahmet Efendi Camisinde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Öldürülen kadının cenazesi, namazın ardından gözyaşları içinde defnedildi. Vergi Başmüfettişi olan Doğan'ın cenazesinde ailesi, yakınları ve iş arkadaşları yer aldı.

“SALDIRGAN EVE BALKONDAN GİZLİCE GİRİP, 3 SAAT BOYUNCA KADINI REHİN ALMIŞ”

Olayla ilgili konuşan Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Fatih Mustafa Olcay, Doğan ile S.Ö. arasındaki sevgililik durumunun gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları dedi:
“Bir katil sebebiyle üstadımızı kaybettik. Kendisi geçen sene gittiği görevden dolayı tanışmış olduğu bu takıntılı şahıs, arkadaşımızın peşini bir türlü bırakmadı. Ailesini ve kendisini öldürme tehditlerinde bulunmuş ve Serap hanımı sürekli takip etmiştir. Bununla da kalmayıp para da istemiş. Öldürülen arkadaşımızın bu konuda şikayeti de vardı. Üstadımızı korumaya gayret gösterdik. Koruma kararı son günlerde uygulanabildi. Oysa ki 4 aydır koruma kararı talebi vardı. Bu korumanın bu kadar gecikmesini acı verici olarak değerlendiriyorum. Üstadımızın, kendisini öldüren şahısla herhangi bir sevgililik durumu yoktur. Saldırgan eve balkondan gizlice girip, 3 saat boyunca kadını rehin almış. Bunun neresi sevgililik.”

 

VERGİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİNDEN OLAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Vergi Müfettişleri Derneğinden olayla ilgili yapılan yazılı açıklamada ise, “Bir takım haber sitelerinde ‘Ankara'da tartışma sonucu kadın vuruldu, erkek intihar etti’ başlıklı Vergi Başmüfettişi Serap Doğan'ın acımasızca katledilmesiyle ilgili Serap Doğan'ın katilinin onun sevgilisi olduğu yönünde kamuoyunu yanlış bilgilendiren birtakım haberler yayınlanmıştır. Bu çerçevede kamuoyunun ve camiamızın doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığına bağlı Ankara Vergi Kaçakçılığı-1 Denetim Daire başkanlığında görevli Vergi Başmüfettişi Serap Doğan'ı katleden şahıs onun sevgilisi değildir. Serap Doğan'ı acımasızca katleden şahıs, sürekli olarak Serap Doğan'ı rahatsız eden, onu takıntı haline getirmiş birisi olup aleyhinde uzaklaştırma kararı olmasına rağmen olay günü Serap Doğan’ın evine baskına gelmiş, ablasını rehin almış ve sonradan da Serap Doğan'ı acımasızca katletmiştir. Yapılan haberlerin içeriğinde Serap Doğan'ı katleden şahsın onun eski sevgilisi olduğu yönünde haberler yapılmışsa da bu haberlerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır. Serap Doğan kendisine takıntılı bir sapık tarafından yaşatılan bu vahşetin kurbanı olmuştur. Ülkemizde kadın cinayetleri maalesef kanayan yaramızdır. Olayla ilgili herhangi bir ihmalin olup olmadığı noktasında Vergi Müfettişleri Derneği olarak sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz” ifadeleri yer aldı.

Kaynak:T24

Editör: Murat ATAY