Sağlık Bakanlığı işçi alımında laborant, 112 acil, paramedik, hemşire kontenjanları sorgulanıyor. İşte detaylar...

GAÜN Erasmus+ Bölüm Koordinatörleri Toplantısı Gerçekleştirildi GAÜN Erasmus+ Bölüm Koordinatörleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı işçi alımı geçen sene sonbaharda gerçekleşmişti. ÖSYM’ye 13 Aralık 2021 tarihinde Sıhhat Bakanlığı tarafından kılavuz gönderilmişti. 16 Aralık 2021 tercih yapılmaya başlanmış ve 18 Aralık 2021 tarihinde son bulmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 Kasım 2022 tarihinde alım yapılacakların listesinin ÖSYM gönderildiğini söyledi. Geçen yıl yapılan alımlara göz önüne alındığında tercihlerin bu sene bu tarihlerde başlaması bekleniyor.

Geçen yıl en çok alım hemşirelik alanında yapıldı

Bu sene hangi branştan haç kişi alınacağı bilinmiyor. Sıhhat Bakanlığı 2021 yılında en çok alımı hemşire kısmından gerçekleştirdi. Bu yıl da birebir branş dağılımından olacağı düşünülüyor. 2021 yılında 10.348 Hemşire, 1.600 Ebe, 6.604 Sıhhat Teknisyeni/ Teknikeri, psikolog, toplumsal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, lisan ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sıhhat fizikçisi alımları gerçekleşti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 85 bin işçi alımına ait yaptığı açıklamada çalışmalarının sürdüğüne vurgu yaparak“ Bu periyotta düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tüm bu poliklinik odalarında hizmet vermek üzere bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede doktorların hastaya daha fazla odaklanmasına, daha âlâ hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tüm aksaklıkların bir bir çözüldüğünü daima bir arada göreceğiz.” dedi.