Tarım ve Gıdanın Geleceği Şehitkamil’de konuşuldu Tarım ve Gıdanın Geleceği Şehitkamil’de konuşuldu

Ak Parti önceki dönem milletvekili Şamil Tayyar, TGRT Haber'de katıldığı canlı yayında Türkiye ve Gaziantep'in yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Cem Küçük'ün sunduğu programa katılan Tayyar, Ak Parti'nin artık hata yapma lüksü olmadığını savundu.

Seçmen iki kez ders verdi, biz almadık

Toplumun Ak Parti'yi önce 2019 yerel seçimlerinde uyardığını anlatan Tayyar, "Seçmen o seçimde İstanbul-Ankara başta olmak üzere bir çok Büyükşehir'i Ak Parti'den alıp CHP'ye vererek ilk uyarısını yaptı. Biz bu mesajı alamadık. Ardından, 2024 yerel seçimlerinde, mesajını daha da sertleştirip Osmanlı tokadı attı. Sonuçlarını görüyüruz. Eğer ki bu mesajı da alamazsak, bundan sonraki mesaj tasfiye olur. Benden uyarması" dedi.

Şehitkamil'de seçim neden kaybedildi?

Programın moderatörü Cem Küçük, Ak Parti'nin Şehitkamil'de seçimi kaybetmesini gündeme getirdi ve "Seçimi kaybeden Rıdvan Fadıloğlu, ardından Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e konuştu. Seçimi hükümetin politikaları yüzünden kaybettiğini söyledi. O zaman Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu nasıl kazandı?" sorusunu Tayyar'a yöneltti.

Fadıloğlu başarılı bir belediye başkanı...

Cem Küçük'ün sorusunu yanıtlayan Tayyar, "Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil'de 15 yıl başkanlık yapmış bir isim. Babası da Hüsamettin Fadıloğlu, Milli Nizam'ın kurucularındandır. Rıdvan Fadıloğlu, başarılı başkan olmasa 15 yıl görevde kalamazdı. Yaptığı önemli işler var. AKM'nin ardından, Türkiye'nin en büyük kültür merkezini yaptı. Dev bir kütüphane yaptı. Bunları yaparken, eksiği şu oldu. Halka inemedi. Biraz seçkin, elit kaldı. Tabi ki onunda da başkanlık tarzı bu" diye konuştu.

O röportajında iki yanlışı var

Tayyar, Rıdvan Fadıloğlu'nun Saygı Öztürk röportajını okuduğunu vurgulayarak, "O röportajda iki büyük yanlış var. İlki anne tarafı ve dayılarının CHP'li olduğunu, onların hala Ak Parti'ye oy vermediklerini söylemesi. İkincisi de, Büyükşehir ve Şahinbey ile kıyaslama yapması. Yani popülizm iddiası. Fatma Şahin ve Mehmet Tahmazoğlu'nun yöntemi ile kendi yöntemini kıyaslaması yanlış. Kendisi kamu kaynaklarını herkesi dağıtmanın doğru olmadığını düşünse de, halka inmekte başarılı değildi" ifadelerini kullandı.

PR'nı yapamadı...

Fadıloğlu'nun başarılı belediye başkanı olmasına rağmen, PR'nı yapmakta da başarılı olmadığını dile getiren Tayyar, "Kendisi, PR yapmaya gerek duymuyordu. İşin sadece hizmet kısmıyla lilgileniyordu. Mesala, ulusal medyadan hiç kimseyi tanımaz. Onlara PR'nı yaptırma uğraşına girmez. Herkes belediyeleri borç batağına sürüklerken, Rıdvan Başkan kasada 650 milyon TL para bıraktı. 620 tane satılmaya hazır daire bıraktı. Yeni gelen Başkan bu yüzden çok şanslı. Saygı Öztürk'te zaten bundan dolayı kendisini aramış. O da ulusal bir gazeteciye ilk kez konuşunca, sohbet ortamında söylediği her şey yazılmış ve böyle olmuş" dedi.

Aday gösterilmemeliydi

Rıdvan Fadıloğlu'nun "Beni zorla adaya gösterdiler" açıklamasına da değinen Tayyar, sözlerini şöyle tamamdı: "Rıdvan Başkan son yıllarda yeni dönemde aday gösterilmeyeceği için çok rahattı. Sürpriz yapılıp yeniden aday gösterilince, bir anda toparlamak kolay olmuyor. Bana göre Rıdvan Fadıloğlu'nun yeniden aday gösterilmesi yanlıştı. Keşke aday gösterilmeseydi."