Servet Yardımcı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkan adaylığından çekildiğini açıkladı.

Son dakika haberleri. UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlık adayı seçiminden çekildiğini açıkladı... İşte detaylar.

Servet Yardımcı, TFF başkan adaylığından çekildi: "Kirli bir operasyona maruz kaldım"

 

UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkan adaylığından çekildiğini duyurdu.

TFF duyurdu! Yabancı kuralı değişti TFF duyurdu! Yabancı kuralı değişti

X sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yardımcı, "Değerli futbol kamuoyu, TFF'nin 18 Temmuz 2024 tarihinde olağanüstü seçim kararı almasının ardından, Türk futbolunda ve UEFA yönetiminde elde ettiğim bilgi ve deneyimleri, futbolumuzda temiz, şeffaf ve kurumsal bir yapı kurulması için seferber etmek amacıyla başkanlığa aday olmaya karar verdim.

Yüzlerce konu ve davada kritik rol oynadım

UEFA'da yedi yılı aşkın zamandır devam eden görevim sırasında; 2019 Süper Kupa finalinin, Cumhuriyetimizin ve TFF'nin 100. yılını taçlandırmak adına 2023 Şampiyonlar Ligi finalinin, 2026 UEFA Avrupa Ligi finalinin, 2027 UEFA Konferans Ligi finalinin ülkemize kazandırılmasında, sayısız toplantı ve etkinliğin Türkiye'de gerçekleştirilmesinde, İtalya ile ortak düzenleyeceğimiz Euro 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliğinin kazanılmasında, kulüplerimiz için Avrupa kupalarına katılma izinlerinin alınmasında, yüzlerce konu ve davada kritik rol oynadım.

İftiralarla dolu kirli bir operasyona maruz kaldım

En büyük hedefim ve hayalim, Türk futbolunda ve UEFA'da elde ettiğim birikimi ülkemize kazandırmak ve Türk Futbolu'nun hak ettiği marka değerini elde etmesini sağlamak olduğu halde; sahip olduğum karakter ve terbiye ile tamamen ters, yaptıklarımla ve tecrübelerimle asla örtüşmeyecek iftiralarla dolu kirli bir operasyona maruz kaldım.

Ailem, şahsım, haysiyetim hedef alındı

TFF başkanlığına adaylığımı açıklamamın ardından, malum kirli yapı tarafından mevcut sistemin devam edebilmesi adına başlatılan kumpas, Rizeli Yardımcı ailesinin ve benimle birlikte yola çıkan insanların geçmişiyle ve ahlâkıyla asla bağdaşmayacak şekilde, yalanlarla, iftiralarla, kumpaslarla, şahsımı, ailemi, onurumu, haysiyetimi, itibarımı, hedef almaktadır.

Sahip olduğum aile terbiyem, edebim, yetiştirilme şeklim, böyle kirli bir düzenin karşısında durmama, bana inanan, benimle birlikte yola çıkan insanların da kumpaslarla karşı karşıya kalmasına asla izin vermez.

Türkiye'nin her kesimi tarafından değişmesi talep edilen bir futbol yapısının devam edebilmesi adına böyle bir operasyonla karşı karşıya kalmak, tüm futbol ailemiz adına büyük bir sorundur. 

TFF başkan adaylığı ve UEFA'daki görevlerimden çekiliyorum

Halen, seçimi kazanabilmek için yeterli imza sayısı ve destek elimizde olmasına rağmen, TFF başkan adaylığımdan, yedi yıldır devam eden UEFA İcra Kurulu Üyeliği ve UEFA Avrupa Ulusal Fedrasyonlar Komitesi Başkanlığı görevlerimden çekildiğimi saygılarımla yüce milletimize arz ederim.

Bugüne dek bana güvenen, destek olan, yanımda olan herkese teşekkür ediyor, başta kulüp başkanlarımız olmak üzere herkesin haklarını helal etmelerini rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

İsmail Uyanık da adaylıktan çekildi

Bilindiği üzere gün içerisinde Samsunspor Kulübü eski Başkanı İsmail Uyanık da, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkan adaylığından çekildiğini açıklamıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Adayları kimler?

Servet Yardımcı ve İsmail Uyanık'ın çekilmesinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan adaylığı için sadece Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu kaldı. Daha önce adaylığını açıklayan Ardal Akış henüz resmi bir adım atmdı, aday olduğunu açıklayan Tolga Gani Zengin ise Servet Yardımcı lehine çekilme kararı almıştı.

TFF başkanlık seçimi ne zaman?

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Nisan ayında yapılan açıklamada 31 Temmuz tarihine kadar yapılması gereken TFF Olağan Genel Kurul toplantısının; Türkiye A Milli Futbol Takımının EURO 2024 Finallerine katılmaya hak kazanması ve turnuvanın başlangıç ve bitiş tarihi de göz önüne alınarak, 18 Temmuz 2024 tarihinde seçimli olarak yapılmasına karar verildiği açıklandı. TFF Başkanlık seçimi 18 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Kaynak: iha