Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 6 Şubat depremlerinden sonra yapılan ''Türkiye Tek Yürek'' kampanyasında taahhüt edilen 115,1 milyar liralık bağıştan, 85,2 milyar liranın nakit olarak yatırıldığını açıkladı. Yılmaz, 30 milyar liranın ise hâlâ ödenmediğini kaydetti. 

Tanju Özcan CHP’ye geri döndü: 'Baba evine döndüm' Tanju Özcan CHP’ye geri döndü: 'Baba evine döndüm'

Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam eden 2024 Bütçe Teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı. Yılmaz, yardım kampanyalarında toplanan bağışların tamamen depremzedeler için harcandığını söyledi. Yılmaz, şu bilgileri verdi: 

Türkiye tek yürek kampanyasında toplam 115,1 milyar lira taahhüt edildi. Ancak, 85,2 milyar lira para nakit olarak yatırıldı. Bu kampanya dışındaki deprem bağışlarından ise 26 milyar 985 milyon lira geldi. Bütün deprem kampanyalarında şu ana kadar toplam 112 milyar 233 milyon lira toplandı. Deprem kampanya hesaplarından depremzedelere hane başı ödeme, vefat yardımı, taşınma, kira ödemesi, çadır, konteyner tuvalet, gıda ve hijyen kolisi alımları için 38,2 milyar lira harcandı. Şu anda deprem kampanyası hesabında bulunan para 74 milyar lira olup, depremzedelerin ihtiyaçlarına yönelik kullanıma devam edilmektedir.

Bu arada depremin yol açtığı hasarları süratle gidermeye devam edilmesi ve deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması, afet risklerinin azaltılması amacıyla 2024 yılı bütçesinden 1 trilyon 28,3 milyar lira kaynak ayrıldı. Bu tutar 2024 yılı millî gelirinin yüzde 2,5’ine karşılık geliyor. Şu ana kadar afet bölgesinde 200 bin konutun inşaatı devam ediyor. Ayrıca, 210 bin konut için de yerinde dönüşüm kararı alındı. Yerinde dönüşüm projesi kapsamında deprem konutları için hibe miktarı 750 bin, kredi miktarı ise aynı şekilde 750 bin lira olarak uygulanacak. İş yerleri için bu hibe ve kredi miktarı 400 bin lira, köy evleri için 750 bin lira hibe ve 1 milyon lira kredi imkânı sağlanıyor. Bugüne kadar, yerinde dönüşüm için yaklaşık 230 bine yakın kişi başvurdu.  Deprem bölgesine yönelik kira yardımlarından ise 1 milyon 310 bin depremzede yararlandı ve 6,5 milyar lira civarında kira yardımı ödemesi gerçekleştirildi.