2017'de Mircea Lucescu tarafından Türk Milli Takımı'na çağrılması skandal olarak nitelenen Erol Erdal Alkan, amatör lige düştü. Lucescu'nun adeta trollenmesine neden olan Alkan'ın ilginç kariyerinin detayları şöyle...

Türkiye A Milli Takımı'nı çalıştırdığı dönemde Mircea Lucescu'nun adeta trollenmesine neden olan Erol Erdal Alkan, amatör lige düştü! 3 Kasım 2017'de Türkiye'nin Romanya ve Arnavutluk ile oynayacağı hazırlık maçlarının aday kadrosu açıklandığında bir isim dikkat çekmişti.

Söz konusu isim de Erol Erdal Alkan'dı. Hollanda 2. Lig ekiplerinden FC Dordrecht takımından çağrılan 1994 Hollanda doğumulu stoperi kimse tanımıyordu.

Atilla Türker skandalın perde arkasını yazdı

Alkan'ın milli takıma neden ve nasıl çağrıldığı sorgulandı. Ve skandal bir durum ortaya çıktı. Bugün Ajansspor'da yine ses getiren yazılar kaleme almaya devam eden usta gazeteci Atilla Türker, o dönem Habertürk'te Alkan'ın Lucescu tarafından nasıl çağrıldığını şöyle yazmıştı: "Bazı futbolcularla ilgili olarak Lucescu’ya bilgi verdim. Bu futbolcuların arasında Erol Erdal da vardı. Lucescu elindeki isimler arasında tercihini Erol’dan yana kullandı." Türker, Ercan'ın Erol'a Ümit Milli Takımı'nda 3 kez forma verdiğine de dikkat çekti. Türker, yazısında skandal tercihte oyuncuya piyas ayaptırmak isteyen MEC Menagament isimli menajerlik şirketinin de etkisi olduğunu vurguladı.

Türk takımlarında da yapamadı

Erol Erdal Alkan, her iki maçın kadrosunda yer aldı ancak Lecuscu tarafından sahaya sürülmedi. Skandalın ortaya çıkmasından sonra oyuncu bir daha milli takıma çağrılmadı. Milli takıma davet edilmese de, oyuncunun kariyeri çizgisi, 5 yıllık süreçte kariyeri dibe doğru gitmeye devam etti. 2018 yılında Bulgaristan'ın 1. Lig ekibi Beroe'ye giden Alkan, Dordrecht sonrası kariyerinin en iyi dönemini burada yaşadı. Toplam 38 maçta forma giymeyi başardı. 

 Buna karşın Alkan, Ocak 2020'de kulüpsüz kaldı. Yaz transferinde Almanya'nın 4. Ligi'nde yer alan Münih Türkgücü'ne transfer oldu.

Bedelsiz olarak amatör lige gitti

Erol Erdal Alkan, Türk takımında ancak yarım sezon barındı ve Şubat 2021'de Bulgaristan 2. Lig'inden Etar'ın yolunu tuttu. Ancak burada da Eylül ayına kadar kalabildi. Ve yolu bu kez Türkiye'ye düştü. Alkan, 3. TFF Lig ekiplerinden Uşakspor'a transfer oldu.

Beşiktaş - Fenerbahçe Maçı Ne Zaman, Hangi kanalda? Muhtemel ilk 11'ler Beşiktaş - Fenerbahçe Maçı Ne Zaman, Hangi kanalda? Muhtemel ilk 11'ler

Erol Erdal Alkan, istikrar sağlayamadı

Türk oyuncu anavatanda da tutunamadı yaklaşık 5 ay sonra İrlanda'nın 1. Lig kulüplerinden Finn Harps'a transfer yaptı. İrlanda macerası da yarım sezon süren 26 yaşındaki stoper, 28 Temmuz'da bedelsiz olarak Belçika'nın 3. Amatör Ligi'nde yer alan Esperanza Neerpelt'i imza attı. Ay yıldızlı milli takıma çağrılan ve süre almasa da 2 maçta yedek soyunan Erol Erdal Alkan'ı amatör ligde bir sezonu tamamlayıp tamamlamayacağı ve doğru düzgün oynayıp oynamayacağı da kuşku taşıyor!

Erol Erdal Alkan'ın Türk Milli Takımı Sonrası Performansı

  • Finn Harpers:        7 maç, 282 dakika
  • Uşakspor:             7 maç, 370 dakika
  • Etar:                      1 maç, 90 dakika
  • Münih Türkgücü:  4 maç 53 dakika
  • Beroe:                  38 maç, 3186 dakika

Kaynak:Ajansspor